Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

REGION

„Po takich jak ja nawet karetka nie przyjedzie.” Raport o Samotności od Szlachetnej Paczki

środa, 01 kwietnia 2020 15:50 / Autor: Weronika Karyś
„Po takich jak ja nawet karetka nie przyjedzie.” Raport o Samotności od Szlachetnej Paczki
„Po takich jak ja nawet karetka nie przyjedzie.” Raport o Samotności od Szlachetnej Paczki
Weronika Karyś
Weronika Karyś

Nowy raport Szlachetnej Paczki to diagnoza społecznego problemu samotności nazywanej największą epidemią XXI wieku. Publikacja zawiera najważniejsze statystyki  z komentarzami ekspertów oraz poruszające historie osób, które w wyniku przymusowej kwarantanny narażone są na pogłębiającą się samotność.

– W ostatnich dniach świat niepostrzeżenie się zmienił. Dziś zamiast „wyjdź z domu” słyszymy „zostań, nie wychodź, w ten sposób uratujesz innych”. Dla niektórych może to brzmieć jak wyrok – mówi Joanna Sadzik, prezeska Stowarzyszenia WIOSNA, organizatora Szlachetnej Paczki. – Samotność to doświadczenie, które może nieść, a jak pokazuje nasz raport, bardzo często niesie dramatyczne konsekwencje - dodaje.

W dokumencie została między innymi poruszona kwestia jednoosobowych gospodarstw domowych, których jest w Polsce aż pięć milionów. Oznacza to, że co czwarty człowiek wraca do pustego mieszkania. Albo – jak teraz – jest w nim uwięziony. Jak pokazują dane z raportu, chroniczne poczucie samotności zwiększa prawdopodobieństwo wczesnej śmierci o czternaście procent. Aktywuje procesy, przez które spada odporność organizmu i zwiększa jego podatność na infekcje. W ten sposób koło się zamyka.  

Samotność u wielu niszczy ciało, ale jeszcze częściej czyni spustoszenie w duszy. 

– Samotność to cierpienie głębokie. A samotność w bólu, albo w oczekiwaniu śmierci, albo w poczuciu bezradności to jest cierpienie bezgraniczne – komentuje prof. Bogdan de Barbaro, wieloletni pracownik naukowy Collegium Medicum UJ. 

– Samotność, izolacja, brak możliwości rozmowy z kimś życzliwym – to sytuacja, która bardzo negatywnie odbija się na stanie psychicznym człowieka – dodaje dr Barbara Smolińska, psychoterapeuta. – Mamy w sobie głęboko zakorzenioną potrzebę relacji. Im bardziej sytuacja zewnętrzna jest, tak jak teraz – nowa, zaskakująca, niebezpieczna, nie do końca przewidywalna, tym bardziej ta potrzeba jest silna - dodaje.

W najnowszym raporcie Szlachetnej Paczki zawarto wiele chwytających za serce historii. Wśród nich ta pani Elżbiety. „Ma 74 lata, kilka chorób (miażdżyca tętnicza i tętniak na aorcie brzusznej, torbiel w czaszce, zwyrodnienie kręgosłupa) i 1100 złotych emerytury, z której po odliczeniu kosztów leczenia zostaje 300 złotych. Jej mąż zmarł 25 lat temu, ale nie mieszka sama. Codzienność dzielą z nią koty. Oprócz jedenastu, które żyją z nią pod jednym dachem, są jeszcze te, które każdego dnia dokarmia - bezdomne. Jeździ do nich i zostawia im jedzenie w kilku punktach miasta. Wierzy w dobrą energię zwierząt, dlatego się nimi otacza. Co będzie z jej podopiecznymi, gdy przestanie wychodzić z domu?”.

Samotność to prawdziwy koszmar. By ją zwyciężyć, wystarczy drugi człowiek. Dzięki Szlachetnej Paczce każdy może włączyć się do pomocy tym najbardziej potrzebującym. Więcej na www.szlachetnapaczka.pl.  

Raport: https://www.szlachetnapaczka.pl/raport-o-samotnosci/

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO