REGION
Plany Starostwa na nową kadencję
Zakończenie ważnych inwestycji, pozyskiwanie środków zewnętrznych oraz modernizacja i poprawa warunków w placówkach służby zdrowia to główne zadania samorządu powiatu kieleckiego na kadencję 2018 do 2023. Najważniejsze plany i zamierzenia przedstawił podczas spotkania z mediami w Starostwie Powiatowym nowy zarząd.
- W tej kadencji chcemy zrealizować sześć najważniejszych punktów. Najważniejsze to położyć duży nacisk na inwestycje drogowe i inwestycje w służbie zdrowia, a także na poprawić kompetencji naszych kadr w urzędzie. Chodzi o to, żeby wszystkie decyzje i pozwolenia były wydawane w terminie albo przez terminem, bo to jest dla mieszkańców bardzo ważne - mówi Mirosław Gębski, starosta kielecki.
Obecny zarząd zamierza kontynuować działania podjęte przez swoich poprzedników w minionej kadencji dokończyć ważne inwestycje. - W tym momencie ważnymi inwestycjami są inwestycje drogowe. Te które obejmują największy zasób finansowy to dokończenie dróg w gminie Bieliny ponad 1 milion 300 tysięcy, w gminie Chęciny ponad 400 tysięcy, w gminie Morawicy ponad 100 tysięcy i gmina Górno ponad 700 tysięcy złotych. Te inwestycje angażują dosyć spore środki finansowe i będą płacone z tegorocznego budżetu. Oprócz tego mamy również dokończenie budowy Zespołu Szkół Powiatowych w Łopusznie. Jest to bardzo ważna inwestycja edukacyjna, która będzie miała wpływ na realizację tych wszystkich działań szkolnych w kolejnych latach - informuje Tomasz Pleban, wicestarosta kielecki. Otwarcie nowego budynku zostało zaplanowane na 1 września 2019 roku.
Kolejny punkt to prowadzenie nowych inwestycji przy współpracy z samorządami gminnymi. - Sieć dróg powiatowych jest ważnym elementem dla rozwoju gospodarczego. Planujemy nowe inwestycje drogowe, które będą łączyć ciągi drogowe tak, aby ta komunikacja była łatwiejsza. Na rok 2019 planujemy wydatki rzędu blisko 10 milionów złotych. Łącznie na wszystkie ważne inwestycje powiatowe tym roku planujemy wydać 22 miliony złotych - tłumaczy wicestarosta.
Bardzo ważnym zadaniem będzie też zwiększenie udziału środków zewnętrznych w budżecie powiatu kieleckiego. - Środki zewnętrzne były pozyskiwane głównie na drogi. Starostwo rozpoczęło realizację dwóch projektów e-geodezja i innowacyjny model kształcenia i te projekty będziemy kontynuować. Są to planowane środki w wysokości 15 milionów złotych jeżeli chodzi o e-geodezję i 273 tysięcy złotych w przypadku modelu kształcenia. Te środki są jednak niewystarczające. Obecny wzrost kosztów m.in pracowniczych powoduje, że będziemy musieli dołożyć do realizacji tych programów około 50 procent ich wartości. Otwierają się też przed nami nowe możliwości, ponieważ będziemy się ubiegać o dodatkowe środki z Urzędu Marszałkowskiego i środki rządowe. W tym celu został powołany specjalny wydział, który będzie się tym zajmował - wyjaśnia Tomasz Pleban.
Zwiększenie skuteczności i efektywności działania administracji i wzrost kompetencji kadr zakłada podniesienie jakości pracy urzędu. - Chcemy wprowadzić elektroniczne zarządzanie dokumentami jeżeli chodzi o urząd i podległe mu jednostki. Mamy nadzieję, że to przyspieszy wydawanie wszystkich decyzji, obieg pism wewnętrznych i ekonomiczne działania. Przygotowania do wdrożenia tego planu będą trwały około pół roku - informuje wicestarosta.
Kolejny punkt to modernizacja i poprawa wyposażenia placówek służby zdrowia oraz realizacja programów zdrowotnych. - Chcemy podnosić standard i jakość usług w tych placówkach, w związku z tym będziemy realizowali kilka projektów. Na niektóre już pozyskaliśmy środki. Będzie realizowany projekt Termomodernizacji Powiatowego Szpitala w Chmielniku, na który już zostały pozyskane środki i projekt ImPlaMed we wszystkich placówkach medycznych na kwotę blisko 6,5 miliona złotych. Około 85 procent środków pozyskaliśmy z RPO. Przygotowywany jest również wniosek na modernizację i przebudowę sali operacyjnej w Świętokrzyskim Centrum Matki i Noworodka - relacjonuje Tomasz Pleban.
Ostatnie założenie to nawiązanie i rozwój współpracy z Polakami za granicą, czyli na Litwie, Białorusi, Ukrainie i w Rumunii. - Zalążek tej współpracy miał już miejsce, bo wspólnie z członkiem zarządu Cezarym Majchrem byliśmy w grudniu na 90-leciu szkoły polskiej w Dziewieniszkach. Ta współpraca nie będzie polegała tylko na wzajemnym odwiedzaniu się, tylko na przyjeździe Polaków z tamtych krajów do Polski na wakacje czy ferie - wyjaśnia starosta Mirosław Gębski.
W tym roku zmieni się również koncepcja wydawania i funkcjonowania gazetki powiatowej "Kalejdoskop", która ma promować powiat kielecki. Większy nacisk zostanie położony na promocję miejsc i wydarzeń, a nie na osobę starosty.
Przewodniczący rady powiatu Jacek Kuzia dodał, że zmieniłby też sposób prowadzenia rad powiatu, jak i praca radnych. - Chciałbym, żeby dyskusje odbywały się tylko na komisjach, a niezrozumiałe kwestie wyjaśniali pracownicy starostwa, a sesja ograniczała się do podejmowania decyzji, bo mamy służyć mieszkańcom powiatu. Chciałbym, żebyśmy nawiązali równie szerszą współpracę z samorządami gminnymi, ale i ościennymi powiatami. W najbliższym czasie planujemy spotkanie z samorządowcami, żeby ustalić cele i zasady współpracy. Chciałbym, żeby gminy ościenne były traktowane jednakowo. Zamierzamy też wprowadzić w najbliższym czasie system e-sesja, żeby każdy radny mógł korzystać z materiałów w ten sposób. Każdy radny otrzyma tablet z tym systemem i myślę, że w ciągu pięciu lat będą z tego tytułu oszczędności.