REGION
Piknik pszczelarski w Tokarni
8 października w Parku Etnograficznym w Tokarni odbędzie się ostatnia w tym sezonie rodzinna niedziela w skansenie połączona z piknikiem pszczelarskim.
– Odwiedzą nas przedstawiciele Zarządu Świętokrzyskiego Związku Pszczelarzy oraz Rejonowych Kół Pszczelarzy, którzy opowiedzą o kondycji pszczelarstwa w naszym regionie. Będzie z nami Marek Grabowski – bartnik, który przedstawi historię bartnictwa na kielecczyźnie. Działanie i obsługę tradycyjnych narzędzi i urządzeń pszczelarskich zaprezentuje Michał Gabryś, pszczelarz z Lelusina. O akcji „Pszczoły w mieście” opowie jej koordynator – Krzysztof Antoszewski – informuje Beata Ryń, rzecznik prasowy Muzeum Wsi Kieleckiej.
Impreza rozpocznie się o godzinie 11 i potrwa do 16. W trakcie, już tradycyjnie, odbędzie się Msza Święta. Tym razem w intencji pszczelarzy z udziałem pocztów sztandarowych Rejonowych Kół Pszczelarzy z Chęcin oraz Jędrzejowa.
– Nasi goście opowiedzą także o specyfice rodzinnych tradycji oraz o walorach zdrowotnych i smakowych różnych gatunków miodu oraz wyrobów powstałych na bazie produktów pszczelich. W sektorze małomiasteczkowym skansenu odbędzie się „pszczeli jarmark” oraz prezentacje i pokazy. Zaprezentujemy tradycyjne przepisy kulinarne i receptury kosmetyczne z wykorzystaniem miodu – dodaje Ryń.
Co ciekawe, w województwie świętokrzyskim mamy w sumie ponad 4700 gospodarstw pasiecznych. Prawdziwymi rekordzistami, jeśli chodzi o produkcję miodu są pszczoły z powiatu kieleckiego – 1386 gospodarstw i 34 tysiące rodzin pszczelich. Na drugim miejscu jest powiat opatowski – 288 gospodarstw i 7200 rodzin, a na trzecim uplasował się buski – 306 gospodarstw, 6400 rodzin.