Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

REGION

Osoby z chorobami płuc szybciej wrócą do zdrowia

czwartek, 18 kwietnia 2019 13:18 / Autor: Magdalena Nowak
Osoby z chorobami płuc szybciej wrócą do zdrowia
Osoby z chorobami płuc szybciej wrócą do zdrowia
Magdalena Nowak
Magdalena Nowak

W Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Czerwonej Górze będzie realizowany program dla pacjentów z chorobami układu oddechowego, którzy będą mogli skorzystać z bezpłatnej rehabilitacji pulmonologicznej. Celem projektu jest utrzymanie i zwiększenie sprawności u osób w wieku aktywności zawodowej, które mają stwierdzoną chorobę układu oddechowego.

– Warunkiem jest to, aby pacjent był w wieku czynności zawodowej, mężczyźni do 65 roku życia, kobiety do 60 roku. Z rehabilitacji skorzystają osoby, które miały zaostrzoną chorobę przewlekłą płuc lub inne choroby zakaźne płuc zapalne np. zapalenie oskrzeli czy zapalenie płuc – informuje Youssef Sleimen, dyrektor szpitala w Czerwonej Górze. – Potrzebne jest także skierowanie, może być od lekarza POZ, nie musi go wystawiać lekarz specjalista – uzupełnia dyrektor.

Czas trwania programu to trzy lata, w tym czasie ma zostać przebadanych 540 pacjentów. Zakres zabiegów zależy od choroby płuc oraz stanu pacjenta. Osoby, które zakwalifikują się do programu, mogą liczyć na szeroką gamę zabiegów oraz pomoc wielu specjalistów. – Zakres zabiegu zależy od choroby i stanu pacjenta. Każdy osoba jest badana przez rehabilitanta, który dobiera zakres rehabilitacji oddechowej dla danej osoby. Oprócz tego pacjenci mogą skorzystać z pomocy psychologa. Będziemy także prowadzić edukację dotyczącą choroby, sposobów profilaktyki, aby choroba się nie rozwijała. Fizjoterapia będzie trwała trzy tygodnie, po jej zakończeniu pacjent będzie monitorowany jeszcze przez rok, aby sprawdzić czy osiągnęliśmy pożądane rezultaty – tłumaczy dyrektor Sleimen.

Osoby, które są w grupie docelowej mogą zapisać się na rehabilitację dzwoniąc pod numer telefonu 41 34 655 45 do 48 i wybierając numer wewnętrzny 172. Koszt programu to nieco ponad milion złotych, z czego ponad 900 tysięcy pochodzi ze środków unijnych, a 100 tysięcy ze środków własnych szpitala.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO