Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

REGION

Odznaka Honorowa Województwa Świętokrzyskiego przyznana

poniedziałek, 30 sierpnia 2021 15:40 / Autor: Michał Łosiak
Odznaka Honorowa Województwa Świętokrzyskiego przyznana
Odznaka Honorowa Województwa Świętokrzyskiego przyznana
Michał Łosiak
Michał Łosiak

Były rektor Politechniki Świętokrzyskiej, Teatr Kubuś oraz Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze – to niektórzy z wyróżnionych Odznaką Honorową Województwa Świętokrzyskiego.

Podczas Sesji Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego wręczono dziewięć odznak. W tegorocznej, siódmej edycji, uhonorowanych zostało sześć osób oraz trzy instytucje.

UHONOROWANI ODZNAKĄ WOJEWÓDZTWA ŚWIĘTOKRZYSKIEGO:

Stanisław Bieniek – w latach 1961-1983 pracował w Fabryce Łożysk Tocznych Iskra w Kielcach, gdzie był uczestnikiem i organizatorem strajków. Jeden z twórców NSZZ Solidarność w Regionie Świętokrzyskim, członek Prezydium Zarządu Regionu. Był delegatem na I Krajowy Zjazd Solidarności w Gdańsku w 1981 roku. Internowany 13 grudnia 1981 r., przetrzymywany był w Kielcach, Łupkowie, Rzeszowie-Załężu i Uhercach. W 1983 roku zmuszony został do emigracji do Stanów Zjednoczonych, zamieszkał w Seattle, gdzie pracował oraz działał w Stowarzyszeniu „Solidarność". Z emigracji powrócił w 2008 roku.

Zdzisław Purchała – wszechstronnie uzdolniony artysta ludowy. Rzeźbi w drewnie, maluje obrazy olejne i na szkle, pisze wiersze. W ubiegłym roku świętował jubileusz 50-lecia twórczości artystycznej. Przez pół wieku spod jego dłuta wyszło około 5 tysięcy rzeźb, artysta namalował 700 obrazów i napisał kilka książek. Tematyka jego prac jest bardzo rozległa – od treści sakralnych, poprzez postacie literackie, aż do scen rodzajowych, obrazujących życie mieszkańców polskiej wsi. Prace autorstwa Zdzisława Purchały znajdują się w kolekcjach muzealnych w kraju i za granicą. Stanowią nieoceniony wkład w historię sztuki ludowej.

Prof. dr hab. inż. Wiesław Trąmpczyński  – ukończył studia na Wydziale Maszyn Roboczych i Pojazdów Politechniki Warszawskiej. Specjalizuje się w zagadnieniach z zakresu budowy maszyn, mechaniki gruntów, konstrukcji budowlanych i diagnostyki. Jest autorem lub współautorem ponad 160 prac naukowych, kierownikiem i wykonawcą licznych projektów badawczych. Członek Komitetu Inżynierii Lądowej i Wodnej Polskiej Akademii Nauk.

Od 1996r. związany jest z Politechniką Świętokrzyską, w 2000 roku został rektorem uczelni i pełnił tę funkcję w trzech kolejnych kadencjach. W tym okresie nastąpił nie tylko istotny rozwój naukowy uczelni, ale również rozbudowa jej bazy. Kontynuowane były działania na rzecz rozwoju Politechniki, m.in. projekty „Centrum Naukowo-Wdrożeniowe Inteligentnych Specjalizacji Regionu Świętokrzyskiego", „Świętokrzyski Kampus Laboratoryjny Głównego Urzędu Miar", a także organizacja na terenie Politechniki, European Rover Challenge 2019, podkreślająca innowacyjne zdobycze pracowników i studentów uczelni w zakresie budowy robotów mobilnych. Na terenie kampusu powstał również nowoczesny obiekt sportowy.

Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze – to jedna z nielicznych organizacji społecznych, która swoimi początkami sięga 1906 roku. Dziś zrzesza blisko 70 tys. członków działających w prawie dwóch tysiącach kół i klubów. Obecnie w Polsce funkcjonuje 298 oddziałów PTTK. Organizacja rozwija i upowszechnia krajoznawstwo i turystykę kwalifikowaną we wszystkich jej formach. Utrzymuje szlaki turystyczne, certyfikuje przewodników, prowadzi muzea, izby regionalne, wyznacza, znakuje i konserwuje szlaki turystyczne. Przez najatrakcyjniejsze tereny w Polsce przebiega prawie 78 tysięcy kilometrów szlaków: pieszych nizinnych i górskich, rowerowych, konnych, narciarskich, kajakowych. Dysponuje 87 obiektami turystycznymi. Niezwykle prężnie działa PTTK Oddział Świętokrzyski. Obecnie zrzesza około 800 członków, którym przyświeca idea promowania i dbałości o piękno regionu świętokrzyskiego.

Włodzimierz Mereżko (Volodymyr Merezhko) – dyrektor Departamentu współpracy międzynarodowej i rozwoju regionalnego Winnickiej obwodowej administracji państwowej w Winnicy na Ukrainie. Dzięki dogłębnej znajomości dyplomacji i prawa, gospodarki międzynarodowej i regionalnej oraz umiejętności analitycznych, Włodzimierz Mereżko jest jednym z najlepszych przykładów realizacji polityki międzyregionalnej. Dowodem na to może być trwająca już od ponad 60 lat współpraca regionu winnickiego z województwem świętokrzyskim. W 2018r., podczas oficjalnych obchodów, Włodzimierz Mereżko został uhonorowany za wieloletnie, osobiste zaangażowanie w rozwój partnerstwa świętokrzysko-winnickiego. Odegrał również istotną rolę w otwarciu Konsulatu Generalnego RP w Winnicy. Włodzimierzowi Mereżko Odznaka Honorowa Województwa Świętokrzyskiego została wręczona 22 sierpnia podczas wizyty delegacji województwa świętokrzyskiego w Winnicy.

Prof. dr hab. Adam Massalski – regionalista, historyk, archiwista, muzealnik, były rektor Akademii Świętokrzyskiej, członek wielu towarzystw i organizacji propagujących naukę, działacz społeczny, senator Rzeczypospolitej Polskiej VI i VII kadencji, harcerz, przewodnik turystyczny, nauczyciel i wychowawca młodego pokolenia, a przede wszystkim niezwykły człowiek. Należy do ścisłego grona uznanych badaczy dziejów oświaty i nauki w Polsce oraz historii Kielecczyzny XIX i XX w. Ma na swoim koncie około 400 publikacji naukowych poświęconych głównie historii oświaty i wychowania. Zainicjował budowę kampusu akademickiego, powołał nowe kierunki studiów, znacznie powiększył kadrę naukowo-dydaktyczną uczelni.

Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Kielcach – posiada w swych zbiorach 660 tys. książek, czasopism i zbiorów specjalnych. Rocznie odwiedza ją średnio 25 tysięcy czytelników. Ma 11 filii w miastach powiatowych regionu świętokrzyskiego. Jednostka dysponuje bardzo dobrze przygotowanym zespołem nauczycieli-bibliotekarzy, bogatym warsztatem informacyjno-bibliograficznym, księgozbiorem, zbiorami audiowizualnymi. Angażuje się w upowszechnianie czytelnictwa, czego przykładem jest realizacja wielu projektów, takich jak: Narodowe Czytanie, Europejskie Dni Dziedzictwa, Noc Bibliotek, czy zbiórki książek dla szpitali i placówek opiekuńczych. Organem prowadzącym placówki jest Samorząd Województwa Świętokrzyskiego. W tym roku Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Kielcach obchodzi 76 lat działalności związanej z kształceniem i doskonaleniem nauczycieli. To wspaniały dorobek wielu pokoleń ludzi zaangażowanych w pełnienie zaszczytnej misji w służbie książki.

Kapitan Pelagia Barwicka – członek Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, prezes honorowy Koła 4. Pułku Piechoty Legionów Armii Krajowej. W czasach II wojny światowej walczyła jako żołnierz Armii Krajowej, za działalność w konspiracji była dwukrotnie aresztowana. Była inicjatorką upamiętniania miejsc walk Armii Krajowej i poległych żołnierzy w postaci tablic i pomników. Między innymi dzięki jej staraniom powstał Pomnik Żołnierzy Armii Krajowej w kwaterze AK na Cmentarzu w Cedzynie oraz pomnik ku czci partyzantów z oddziału „Wybranieccy" poległych 19 lipca 1943 r. pod Leszczynami. Pelagia Barwicka uczestniczyła w wielu spotkaniach, prelekcjach i uroczystościach przypominając ważne wydarzenia z czasów II wojny światowej.

Teatr Lalki i Aktora „Kubuś" w Kielcach. W 2020 roku minęło 65 lat od założenia teatru przez Stefana Karskiego. To kilka pokoleń aktorów i pracowników teatru, reżyserów, imponujący dorobek artystyczny, kilkaset lalek, dekoracji, kostiumów. Młodym widzom "Kubuś" proponuje nie tylko spektakle, ale też liczne zajęcia i atrakcje pozasceniczne, m.in. Wakacyjny Festiwal Sztuki dla Dzieci i Młodzieży Hurra! ART! czy Międzynarodowy konkurs na koncepcję i realizację lalki, animowanego obiektu lub innej formy teatralnej ANIMATUS.  Placówka uczestniczy w wielu festiwalach zarówno w Polsce, jak i za granicą, gdzie aktorzy nagradzani są za swoje role, a teatr – za osiągnięcia. Dziś Teatr Lalki i Aktora "Kubuś" w Kielcach jest uznawany za jedną z najlepszych scen lalkarskich w Polsce.

Sesja Sejmiku była także okazją do uhonorowania Małgorzaty Rupniewskiej, długoletniej pracownicy Muzeum Narodowego w Kielcach. Otrzymała ona kwiaty i list gratulacyjny od władz województwa.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO