Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

REGION

Od dziś ponownie przysługuje dodatkowy zasiłek opiekuńczy. Na jakich zasadach?

poniedziałek, 09 listopada 2020 16:40 / Autor: Magdalena Nowak
Od dziś ponownie przysługuje dodatkowy zasiłek opiekuńczy. Na jakich zasadach?
Od dziś ponownie przysługuje dodatkowy zasiłek opiekuńczy. Na jakich zasadach?
Magdalena Nowak
Magdalena Nowak

Od dziś (9 listopada) do 29 listopada ponownie przysługuje dodatkowy zasiłek opiekuńczy. Świadczenie przeznaczone jest dla rodziców dzieci do lat ośmiu oraz starszych, które mają odpowiednie orzeczenie o niepełnosprawności.

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy ZUS-u przysługuje wtedy, gdy placówki edukacyjne nie mogą zapewnić opieki z powodu ich ograniczonego funkcjonowania w czasie trwania pandemii kornawirusa. Mogą z niego skorzystać rodzice dzieci do ósmego roku życia, a także: ubezpieczeni rodzice dzieci do 16 lat, które mają orzeczenie o niepełnosprawności; do 18 lat, które mają orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności, oraz do 24 lat, które mają orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego.

Świadczenie przyznawane jest także w przypadku braku możliwości sprawowania opieki przez nianię, z którą rodzic ma zawartą umowę uaktywniającą lub w przypadku braku możliwości sprawowania opieki przez opiekuna dziennego z powodu COVID-19.

– Dodatkowego zasiłku opiekuńczego nie wlicza się do limitu 60 dni zasiłku opiekuńczego w roku kalendarzowym przyznawanego na tzw. ogólnych zasadach – informuje Paweł Szkalej, rzecznik prasowy ZUS w województwie świętokrzyskim. – Należy jednak pamiętać, że świadczenie nie przysługuje, jeśli drugi z rodziców dziecka może zapewnić dziecku opiekę -  np. jest bezrobotny, korzysta z urlopu rodzicielskiego czy urlopu wychowawczego. Zasiłku nie otrzymają również rodzice, którzy pomimo otwarcia placówki podejmą decyzję o pozostawieniu dziecka w domu – dodaje rzecznik.

Oświadczenie o sprawowaniu opieki należy złożyć u swojego płatnika składek, na przykład pracodawcy czy zleceniodawcy.  Jest ono jednocześnie wnioskiem o dodatkowy zasiłek opiekuńczy. Osoby prowadzące działalność pozarolniczą składają oświadczenie w ZUS, można to zrobić drogą elektroniczną przez Platformę Usług Elektronicznych.

Miesięczny zasiłek opiekuńczy wynosi 80 procent wynagrodzenia. Jak podano w ocenie skutków regulacji projektu rozporządzenia, koszt wypłaty zasiłku opiekuńczego na dzieci do ósmego roku życia w okresie 9-29 listopada wynosi w całej Polsce 2,8 mld złotych.

 

 

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO