REGION
O bohaterskich siostrach zakonnych w chmielnickiej synagodze
W piątek, 6 sierpnia, w synagodze w Chmielniku publicystka i pisarka, Alina Petrowa-Wasilewicz opowie o ratowaniu żydowskich dzieci przez polskie zakonnice podczas II wojny światowej. Główno bohaterką opowieści będzie s. Matylda Getter.
Spotkanie autorskie będzie dotyczyło przede wszystkim książki „Uratować tysiąc światów”. To historia s. Matyldy Getter, polskiej zakonnicy ze Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek Rodziny Maryi, która podczas II wojny światowej ratowała żydowskie dzieci.
Podczas swego prawie stuletniego życia s. Matylda uczyła i wychowywała młodzież w placówkach edukacyjnych prowadzonych przez Zgromadzenie, opiekowała się sierotami, starcami, ubogimi rodzinami. Po wybuchu wojny, choć zbliżała się do 70. roku życia, kontynuowała służbę jako przełożona prowincji warszawskiej, współpracowała z podziemiem, czuwała nad placówkami Zgromadzenia. Do niej na pewno pasuje określenie „Kobieta Niezłomna”.
W domu Zgromadzenia przy ulicy Hożej 53 znajdowali schronienie żydowscy uciekinierzy z getta, dzieci, żołnierze, księża. Matka Matylda i jej ponad 120 współsióstr uratowały tysiące ludzkich istnień.
Książka Aliny Petrowej -Wasilewicz posiada bogate tło historyczne i obyczajowe a także stanowi zbiór świadectw tych, którzy dzięki pomocy sióstr ocaleli. To m.in. włocławski kapłan, ks. Piotrowski, który znalazł schronienie w domu sióstr po ucieczce z niemieckiego obozu, czy mała uciekinierka z getta Małgosia Acher. Prawdziwe i wzruszające opowieści, budują portret s. Matyldy.
Spotkanie w synagodze w Chmielniku rozpocznie się o godzinie 15. Przed wydarzeniem będzie można nabyć książkę w promocyjnej cenie.
Alina Petrowa-Wasilewicz - laureatka nagrody dziennikarskiej im. Biskupa Jana Chrapka „Ślad”, jest dziennikarką oraz autorką kilkunastu książek. Publikowała m.in. na łamach „W drodze” i „Gościa Niedzielnego”. Od ponad 20 lat jest związana z Katolicką Agencją Informacyjną.
Spotkanie jest organizowane w ramach programu „Patriotyzm Jutra 2021” i wsparcia ze strony Muzeum Historii Polski w Warszawie.