Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

REGION

Nowatorskie badania specjalistów z ŚCO. Skorzystają pacjenci z rakiem tarczycy

wtorek, 31 maja 2022 10:22 / Autor: Magdalena Nowak
Nowatorskie badania specjalistów z ŚCO. Skorzystają pacjenci z rakiem tarczycy
Nowatorskie badania specjalistów z ŚCO. Skorzystają pacjenci z rakiem tarczycy
Magdalena Nowak
Magdalena Nowak

Pacjenci chorujący na raka tarczycy, u których zmiany nowotworowe nie przekraczają centymetra, będą mogli korzystać z mniej inwazyjnych terapii. Jest to możliwe dzięki badaniom naukowym przeprowadzanym przez specjalistów z Kliniki Endokrynologii Świętokrzyskiego Centrum Onkologii.

– U pacjentów z zaawansowanym rakiem tarczycy występują dwie mutacje. Ich obecność sprawia, że te osoby mają gorszy przebieg choroby. Nie było jednak badań celowanych w tym kierunku na pacjentów z małymi nowotworami, gdzie zmiany nie przekraczają jednego centymetra. Obecnie coraz częściej rozpoznajemy nowotwór tarczycy na wczesnym etapie, ponieważ mamy coraz szerszy dostęp do USG, badań diagnostycznych czy biopsji. Zadaliśmy sobie pytanie: czy mutacje, które źle rokują u pacjentów z dużymi nowotworami, rozpoznanymi późno, rokują również źle u pacjentów z małymi nowotworami? –mówi dr Artur Kuchareczko z Kliniki Endokrynologii Świętokrzyskiego Centrum Onkologii.

 – Monitorowaliśmy grupę pacjentów, która była w naszej klinice od 2000 roku, przez kolejnych 20 lat.  Okazało się, że chorzy, którzy mieli mikronowotwór i mutacje, wcale nie przechodzili choroby gorzej. Nie wymagali bardziej intensywnego leczenia, nie dochodziło u nich częściej do nawrotów choroby – dodaje dr Kuchareczko.

Lekarze wstępnie ustalili, że skoro mutacja nie wpływa negatywnie na przebieg choroby w mikronowotworach, to nie trzeba takich pacjentów bardziej intensywnie leczyć. – Można podejmować u nich decyzje takie jak u pacjentów, którzy tej mutacji nie mają. Co za tym idzie, możemy przeprowadzić mniej rozległy zabieg operacyjny, np. zamiast usunięcia całej tarczycy, usunąć pół czy też nie wprowadzać dodatkowego leczenia jodem promieniotwórczym – jeśli nie ma innych cech, które wskazywałyby na taką potrzebę. Każde leczenie niesie za sobą pewne powikłania. Ograniczając zakres operacji, unikamy też powikłań – tłumaczy nasz rozmówca.

Częstość występowania raka tarczycy rośnie. W ciągu ostatnich trzech dekad potroiła się liczba przypadków. Głównie rozpoznawane są małe nowotwory – do jednego centymetra. W Klinice Endokrynologii ŚCO rocznie leczonych jest około 150 pacjentów z nowo rozpoznanym rakiem tarczycy. Obecnie pod opieką kliniki jest już ponad 3,5 tys. xhorych z tą chorobą.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO