REGION
Niższe ubóstwo i lepsza sytuacja materialna w świętokrzyskim
Blisko 560 milionów złotych trafiło od stycznia do końca września tego roku do rodzin w województwie świętokrzyskim w ramach programu "Rodzina 500 +". Z pomocy skorzystało 121,4 tysiąca dzieci z 78,2 tysiąca rodzin, a to tylko jeden z elementów polityki społecznej realizowanej w naszym regionie.
Z danych zgromadzonych przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej wynika, że dzięki programom realizowanym przez rząd w województwie świętokrzyskim znacznie zmniejszyło się skrajne ubóstwo. W 2015 roku wynosiło ono 11,3 procent, a w roku ubiegłym 5,5 procent. Poprawiła się również sytuacja materialna większości rodzin, czego efektem był wzrost liczby urodzeń. W ciągu trzech lat wskaźnik dzietności w naszym regionie wzrósł o 6,5 procent.
Polityka społeczna realizowana jest również za pomocą programu "Dobry start", w ramach którego rodzicom na każde uczące się dziecko, niezależnie od dochodów, przysługuje 300 złotych na wyprawkę szkolną. - Województwo świętokrzyskie przodowało od samego początku w szybkości wydawania decyzji i w sprawnej obsłudze tego programu, a jednocześnie jest wśród liderów, jeżeli chodzi o składanie wniosków on-line. Z tego sposobu skorzystało 64 procent wnioskodawców - mówi Elżbieta Rafalska, minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, która gościła w Kielcach, aby podsumować wpływ rządowych programów społecznych na sytuację w województwie świętokrzyskim, które były realizowane przez ostatnie trzy lata rządów Prawa i Sprawiedliwości.
Oprócz tych dwóch programów istnieją również inne, które wspierają samorządy w realizacji ich zadań. należą do nich programy "Maluch +", który rozwija sieć instytucji opiekujących się małymi dziećmi oraz "Senior +" przeznaczony na rozwój sieci domów seniora, bądź klubów seniora czy ASOS, czyli Rządowy Program na rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych.
Poprawiła się też sytuacja na rynku pracy, ponieważ stopa bezrobocia spadła z 12,7 procent w 2015 roku do 8,2 procent w roku 2018.