Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

REGION

Niewybuchy trafią do Michałowa. Wojewoda podpisał zarządzenie

czwartek, 30 stycznia 2020 13:50 / Autor: Michał Łosiak
Niewybuchy trafią do Michałowa. Wojewoda podpisał zarządzenie
Niewybuchy trafią do Michałowa. Wojewoda podpisał zarządzenie
Michał Łosiak
Michał Łosiak

To niezwykle ważny dzień dla kieleckich żołnierzy. Dzięki specjalnemu porozumieniu saperzy z Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych nareszcie będą mieli miejsce na terenie naszego regionu do niszczenia znalezionych niewypałów i niewybuchów.

Do tej pory Patrol Saperski z kieleckiej Bukówki po podjęciu i zabezpieczeniu materiału wybuchowego transportował go na teren poligonu w Nowej Dębie. – Nasi żołnierze musieli jeździć 140 kilometrów na miejsce unieszkodliwienia ładunku. Jest to czasochłonne i niebezpieczne ze względu na przewożony materiał – przyznaje pułkownik Paweł Chabielski, komendant CPdMZ. Jak dodaje starszy chorąży sztabowy Robert Krasowski, dowódca Patrolu Saperskiego tak długa trasa zwiększała również koszty amortyzacji specjalistycznych pojazdów i wymuszała większe zaangażowanie pozostałych służb

Teraz ma się to zmienić. Dzięki zarządzeniu wojewody świętokrzyskiego i porozumieniu zawartym między Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych a skarżyskim MESKO, saperzy będą zawozili niewybuchy do Michałowa w gminie Skarżysko-Kościelna na teren, którym dysponuje największa firma zbrojeniowa w Świętokrzyskiem. – Zwiększy się nasze bezpieczeństwo. Na terenie całej Polski leży jeszcze w ziemi leży tysiące ton „pamiątek” po wojnie. Dzięki naszemu porozumieniu żołnierze nie będą musieli pokonywać dużych odległości – przyznaje Tomasz Stawiński, prezes MESKO.

porozu

Starania o wyznaczenie odpowiedniego miejsca trwały od 2003 roku. – Jest mi niezmiernie miło, że to właśnie na moją kadencję przypadła ta uroczystość – dodaje wojewoda świętokrzyski Zbigniew Koniusz.

Patrol Saperski do niewybuchów wyjeżdża około 300 razy rocznie podejmując od pięciu do 20 tysięcy materiałów niebezpiecznych.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO