REGION
Nadmierna prędkość najczęstszą przyczyną wypadków na świętokrzyskich drogach
Wczoraj obchodziliśmy Europejski Dzień Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego – warto z tej okazji przypomnieć, jak duże znaczenie ma bezpieczne poruszanie się po drogach. I choć nikogo nie trzeba już przekonywać jak ważne jest jeżdżenie zgodnie z obowiązującymi przepisami, trzeba zdać sobie sprawę, że najczęstszą przyczyną wypadków jest wciąż niedostosowanie prędkości do warunków ruchu.
Jak informuje podkomisarz Mariusz Bednarski, z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Kielcach, w tegoroczny długi weekend majowy miało mniej zdarzeń drogowych niż w zeszłym roku.
- Warto jednak wziąć pod uwagę panującą epidemię, która znacznie ograniczyła kontakty międzyludzkie. Oprócz tego w zeszłym roku majówka trwała sześć dni, a w obecnym – cztery. W 2019, w okresie długiego weekendu, odnotowaliśmy 13 wypadków drogowych, w tym roku – dziewięć. W zeszłym było 16 osób rannych, teraz – dwanaście. Cieszy nas bardzo spadek liczby nietrzeźwych kierowców, która zmniejszyła się o połowę. Z niemal 80, do 42. – wylicza podkomisarz Bednarski.
Jak dodaje, najczęstszym wykroczeniem popełnianym przez kierowców jest przekraczanie dozwolonej prędkości.
- Ten pospiech to nasza największa bolączka. Dochodzi do tego przecenianie swoich umiejętności, niedostosowanie się do warunków panujących na drodze i złudne przekonanie, że jeżeli mamy dobry samochód to nic nam nie grozi. Każdemu kierowcy może zdarzyć się niespodziewana sytuacja na drodze – mówi policjant.
Ogromnie ważne jest, by zwracać uwagę na innych uczestników ruchu drogowego – rowerzystów i pieszych.
- Oprócz tego, niestety często obserwujemy używanie telefonów podczas jazdy. I to nie tylko do rozmowy, ale przeglądania Internetu, czy wysyłania wiadomości. Wszystko co rozprasza kierowcę podczas jazdy jest dużym zagrożeniem – czasem wystarczy kilka sekund, by coś stało się na drodze. Uczulamy, aby absolutnie tego nie robić – gdy musimy coś sprawdzić, zatrzymajmy samochód. Lepiej dojechać pięć minut później, niż nie dojechać wcale – apeluje mundurowy.
Według statystyk, częstymi przyczynami wypadków drogowych są także: nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu, nieprawidłowe wyprzedzanie, nieprawidłowe skręcanie i cofanie.