REGION
Na SOR tylko w najpilniejszych przypadkach


Wojewódzki Szpital Zespolony apeluje do mieszkańców regionu, aby na Szpitalny Oddział Ratunkowy zgłaszali się tylko chorzy w najcięższych stanach, którzy nie mogą uzyskać pomocy w innych miejscach. Na SOR powinni trafiać pacjenci w stanach nagłego zagrożenia życia, czyli tacy, którzy mieli wypadek, poważny uraz, a także gwałtownie lub poważnie zachorowali.
Jak mówi Anna Mazur-Kałuża, rzecznik szpitala na Czarnowie, do stanów nagłego zagrożenia życia i zdrowia zaliczamy między innymi: utratę przytomności, zaburzenia rytmu serca, nagły, mocny ból brzucha, uporczywe wymioty, zatrucia, rozległe oparzenia, porażenie prądem czy wypadek z dużej wysokości.
– Osoby w lżejszych stanach chorobowych powinny szukać pomocy w przychodniach POZ, a w weekendy, święta i popołudniami w placówkach nocnej i świątecznej opieki medycznej – mówi Anna Mazur-Kałuża.
– Jednocześnie przypominamy, że w naszym SOR-ze obowiązuje triage, tzn. chorzy są dzieleni według pięciostopniowej kategorii pilności, zgodnie z nią, jest przypisywany czas oczekiwania na konsultację lekarską. Pacjenci, którym zostanie przypisany kolor żółty lub zielony mogą być przekierowani do placówek POZ – dodaje rzecznik.
Pacjenci powinni kierować się na SOR tylko w sytuacji, gdy nie mogą uzyskać pomocy w innym miejscu.



![[WIDEO] Nieudany przemyt. Zamiast chusteczek… papierosy bez akcyzy](/media/k2/items/cache/d48beab28745a7873bd70d0d98f2f550_L.jpg)




