REGION
Na Łysicy stanie wieża widokowa. Zwiedzanie za trzy lata
Na Łysicy, najwyższym szczycie Gór Świętokrzyskich zostanie wybudowana około 30-metrowa wieża widokowa. Oprócz tego, że będzie atrakcją turystyczną, ma spełniać też funkcje edukacyjne i przeciwpożarowe. Pierwsi turyści wejdą na nią nie wcześniej niż za trzy lata.
Pomysł wybudowania wieży widokowej na Łysicy narodził się kilka lat temu. – Powstał w trakcie opracowywania projektu ochrony parku, który był tworzony w 2013 i 2014 roku. Nawiązuje też w pewien sposób do tradycji, bo w okresie przedwojennym na szczycie była wieża triangulacyjna, a w I połowie XIX wieku istniała wieża skonstruowana do pomiarów geodezyjnych. Fundamenty tych budowli zachowały się do dziś – mówi Jan Reklewski, dyrektor Świętokrzyskiego Parku Narodowego.
– Z drugiej strony pomysł jest wyjściem naprzeciw oczekiwaniom zarówno turystów, jak i miejscowych przedsiębiorców związanych z branżą turystyczną. Sugerowali oni, że na Łysicy tak naprawdę brakuje miejsca widokowego, z którego można by obejrzeć panoramę Gór Świętokrzyskich – dodaje.
Oprócz atrakcji turystycznej, wieża będzie spełniała kilka funkcji. – Zależy nam na ochronie ekosystemów przylegających do szczytu Łysicy, bo turyści, poszukując miejsca, z którego coś widać, penetrują zbocza pobliskiego gołoborza i uruchamiają luźne rumowisko kamieni. Niestety, przy obecnym natężeniu ruchu turystycznego są to znaczące szkody. Dodatkowo przewidujemy też funkcje edukacyjne i monitoringowe, bo punkt wyniesiony ponad korony drzew daje nam okazję do zainstalowania kamery termowizyjnej, która umożliwi wczesne wykrywanie pożarów – tłumaczy.
Wieża ma mieć około 30 metrów wysokości, a szacunkowy koszt jej budowy wyniesie od trzech do czterech milionów złotych. Wsparcie przy realizacji inwestycji zaoferowało miasto i gmina Bodzentyn. Jak informuje dyrektor Reklewski, samorząd chce pokryć koszty organizacji konkursu architektonicznego, którego wynikiem będzie projekt wieży. Park będzie się starał także o pieniądze z Regionalnego Programu Operacyjnego dla województwa świętokrzyskiego. Wieża zostanie wybudowana nie wcześniej niż za trzy lata.