Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

REGION

Młodzieżowe Słowo Roku 2021 to… ŚPIULKOLOT! Sprawdźcie, co oznacza

wtorek, 07 grudnia 2021 15:12 / Autor: Weronika Karyś
Młodzieżowe Słowo Roku 2021 to… ŚPIULKOLOT! Sprawdźcie, co oznacza
Młodzieżowe Słowo Roku 2021 to… ŚPIULKOLOT! Sprawdźcie, co oznacza
Weronika Karyś
Weronika Karyś

Śpiulkolot, naura i twoja stara znalazły się na podium tegorocznej edycji plebiscytu Młodzieżowe Słowo Roku. Wyniki głosowania zostały opublikowane na stronie internetowej organizatora, którym jest Wydawnictwo Naukowe PWN.

Spośród dwudziestu finałowych słów najwięcej, bo aż 9656 osób zagłosowało na ŚPIULKOLOTA oznaczającego miejsce do spania. Na drugiej pozycji, z wynikiem 9401, uplasowało się słowo NAURA stanowiące skrót od na razie (zwrot używany na pożegnanie). Na podium znalazło się także wyrażenie TWOJA STARA funkcjonujące jako dezaprobująca odpowiedź na pytanie: kto lub na dowolną, inną wypowiedź. Zagłosowało na nie 6665 osób.

– Język młodzieżowy jest językiem, który najszybciej się zmienia. Wpływa na to kilka czynników. Po pierwsze, niektórzy dorośli chcą go naśladować, a młodzież się przed tym broni – mówi profesor Piotr Zbróg, językoznawca z wydziału humanistycznego Instytutu Literaturoznawstwa i Językoznawstwa Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach.

– Politycy, rodzice, nauczyciele bardzo chętnie mówią językiem młodzieżowym, a raczej próbują go naśladować, co według nastolatków brzmi nienaturalnie i śmiesznie. Dlatego bardzo szybko rezygnują z tych nawet krótko funkcjonujących w języku konstrukcji na rzecz czegoś nowego, oryginalnego, świeżego, odrębnego, niekoniecznie zrozumiałego dla dorosłych. Krótko mówiąc, młodzież boi się, że dorośli zawłaszczą jej świat, jej tożsamość i stara się tego bronić. Druga kwestia polega na tym, że język też chce cały czas mieć cechy świeżości. To naturalne – stwierdza profesor.

„Tegoroczny plebiscyt pokazał, że młodzi użytkownicy polszczyzny wprowadzili do języka szereg nowych, ciekawych jednostek (np. śpiulkolot, zodiakara, koroniak), reaktywowali stare, nadając im drugie życie (np. git, twoja stara, klawo), a istniejącym wyrazom przypisali nowe znaczenia (np. mrozi, oddaje, koks/kox)”, skomentowała zasiadająca w jury plebiscytu Anna Wileczek z UJK w Kielcach.

Tegoroczna edycja plebiscytu na Młodzieżowe Słowo Roku cieszyła się ogromnym zainteresowaniem. Internauci oddali w sumie ponad 68 tysięcy głosów.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO