Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

REGION

Młodzi ludzie wyjeżdżają za granicę. Chcą pracować i lepiej zarabiać

czwartek, 11 marca 2021 13:22 / Autor: Beata Kwieczko
Młodzi ludzie wyjeżdżają za granicę. Chcą pracować i lepiej zarabiać
Młodzi ludzie wyjeżdżają za granicę. Chcą pracować i lepiej zarabiać
Beata Kwieczko
Beata Kwieczko

Chęć znalezienia dobrze płatnej pracy oraz zdobycie doświadczenia zawodowego to główne powody, dla których młodzi mieszkańcy województwa świętokrzyskiego wyjeżdżają za granicę. Najczęściej wybierają Niemcy, Austrię, Wielką Brytanię, Holandię i Stany Zjednoczone.

Z danych zebranych przez Główny Urząd Statystyczny w Kielcach wynika, że za granicę wyjeżdża co roku ponad stu mieszkańców naszego regionu. Od kilku lat liczba ta utrzymuje się na podobnym poziomie. W 2017 roku wyjechały 143 osoby. 76 z nich to mieszkańcy miast, a 67 wsi. Rok później liczba ta wzrosła do 155 osób - 100 pochodziło z miast, a 55 ze wsi. Z kolei w 2019 roku z województwa wyemigrowało 106 osób - 58 z miast i 48 ze wsi.

Wśród migrantów dominują kobiety oraz ludzie młodzi. Najczęściej wyjeżdżają osoby w wieku 25 do 29 lat i 30 do 34 lat. Kierunki emigracji nie uległy większym zmianom. W 2019 roku najwięcej osób emigrowało do Niemiec (24,5 procent), Austrii (ponad 12 procent), Wielkiej Brytanii (ponad 22,5 procent) oraz Holandii i Stanów Zjednoczonych (ponad 6,5 procent).

Jednym z głównych powodów migracji pozostają niekorzystne trendy na lokalnym rynku pracy, dlatego młodzi ludzie wyjeżdżają z kraju głównie w celach zarobkowych.

– Wyjazd do krajów Europy Zachodniej lub Stanów Zjednoczonych daje im zupełnie inne możliwości zarobkowe, ale nie bez znaczenia jest również fakt, że chcą poznać kulturę innych krajów, a często także dokształcać się w tym aspekcie. Chcą też nauczyć się języka, dlatego wyjazd na tzw. zachód wydaje im się szansą na nowe, ciekawe i lepsze życie – tłumaczy socjolog, dr Magdalena Piłat-Borcuch.

Część z nich wraca do kraju, ale większość pozostaje za granicą na stałe. – To są przede wszystkim osoby, którym tam urodziły się dzieci. Otrzymują one obywatelstwo, przez co mają inny start i możliwości. Młodzi ludzie zostają za granicą, bo są przekonani, że dają swoim dzieciom szansę na lepsze życie, ale jest w nich tęsknota za ojczyzną, dlatego być może kiedyś wrócą do kraju – mówi socjolog.

Młodzi mieszkańcy naszego regionu bardzo często decydują się też na wyjazd do krajów Unii Europejskiej, aby tam studiować, pracować, szkolić się lub działać w wolontariacie. Pomoc oferuje im m.in. Regionalne Centrum Wolontariatu w Kielcach, które poszukuje partnerów do projektów i pokazuje, jak znaleźć staż, wolontariat oraz otrzymać stypendium.

– Może się zgłaszać do nas młodzież zainteresowana studiami, pracą lub gap year, a my przedstawimy najbardziej interesujące propozycje – informują konsultanci.

W kwietniu w ramach Dnia Dobrych Uczynków dla uczniów chętnych szkół zostaną przeprowadzone lekcje dotyczące Europracy. Odbędą się też warsztaty "Papiery do Kariery", podczas których uczniowie będą analizować swoje kompetencje i dyskutować nad użytecznością dokumentów potwierdzających je.

Osoby zainteresowane mogą zgłaszać się do biura przy ulicy Żeromskiego 36 w Kielcach lub kontaktować się z konsultantami telefonicznie pod numerem: 41 362 14 12 albo przez e-mail: rcwk.kielce@eurodesk.eu.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO