REGION
Młodzi ludzie wyjeżdżają za granicę. Chcą pracować i lepiej zarabiać
Chęć znalezienia dobrze płatnej pracy oraz zdobycie doświadczenia zawodowego to główne powody, dla których młodzi mieszkańcy województwa świętokrzyskiego wyjeżdżają za granicę. Najczęściej wybierają Niemcy, Austrię, Wielką Brytanię, Holandię i Stany Zjednoczone.
Z danych zebranych przez Główny Urząd Statystyczny w Kielcach wynika, że za granicę wyjeżdża co roku ponad stu mieszkańców naszego regionu. Od kilku lat liczba ta utrzymuje się na podobnym poziomie. W 2017 roku wyjechały 143 osoby. 76 z nich to mieszkańcy miast, a 67 wsi. Rok później liczba ta wzrosła do 155 osób - 100 pochodziło z miast, a 55 ze wsi. Z kolei w 2019 roku z województwa wyemigrowało 106 osób - 58 z miast i 48 ze wsi.
Wśród migrantów dominują kobiety oraz ludzie młodzi. Najczęściej wyjeżdżają osoby w wieku 25 do 29 lat i 30 do 34 lat. Kierunki emigracji nie uległy większym zmianom. W 2019 roku najwięcej osób emigrowało do Niemiec (24,5 procent), Austrii (ponad 12 procent), Wielkiej Brytanii (ponad 22,5 procent) oraz Holandii i Stanów Zjednoczonych (ponad 6,5 procent).
Jednym z głównych powodów migracji pozostają niekorzystne trendy na lokalnym rynku pracy, dlatego młodzi ludzie wyjeżdżają z kraju głównie w celach zarobkowych.
– Wyjazd do krajów Europy Zachodniej lub Stanów Zjednoczonych daje im zupełnie inne możliwości zarobkowe, ale nie bez znaczenia jest również fakt, że chcą poznać kulturę innych krajów, a często także dokształcać się w tym aspekcie. Chcą też nauczyć się języka, dlatego wyjazd na tzw. zachód wydaje im się szansą na nowe, ciekawe i lepsze życie – tłumaczy socjolog, dr Magdalena Piłat-Borcuch.
Część z nich wraca do kraju, ale większość pozostaje za granicą na stałe. – To są przede wszystkim osoby, którym tam urodziły się dzieci. Otrzymują one obywatelstwo, przez co mają inny start i możliwości. Młodzi ludzie zostają za granicą, bo są przekonani, że dają swoim dzieciom szansę na lepsze życie, ale jest w nich tęsknota za ojczyzną, dlatego być może kiedyś wrócą do kraju – mówi socjolog.
Młodzi mieszkańcy naszego regionu bardzo często decydują się też na wyjazd do krajów Unii Europejskiej, aby tam studiować, pracować, szkolić się lub działać w wolontariacie. Pomoc oferuje im m.in. Regionalne Centrum Wolontariatu w Kielcach, które poszukuje partnerów do projektów i pokazuje, jak znaleźć staż, wolontariat oraz otrzymać stypendium.
– Może się zgłaszać do nas młodzież zainteresowana studiami, pracą lub gap year, a my przedstawimy najbardziej interesujące propozycje – informują konsultanci.
W kwietniu w ramach Dnia Dobrych Uczynków dla uczniów chętnych szkół zostaną przeprowadzone lekcje dotyczące Europracy. Odbędą się też warsztaty "Papiery do Kariery", podczas których uczniowie będą analizować swoje kompetencje i dyskutować nad użytecznością dokumentów potwierdzających je.
Osoby zainteresowane mogą zgłaszać się do biura przy ulicy Żeromskiego 36 w Kielcach lub kontaktować się z konsultantami telefonicznie pod numerem: 41 362 14 12 albo przez e-mail: rcwk.kielce@eurodesk.eu.