Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

REGION

Lekarze z Kielc docenieni na arenie ogólnopolskiej

poniedziałek, 07 października 2019 13:58 / Autor: Magdalena Nowak
Lekarze z Kielc docenieni na arenie ogólnopolskiej
Lekarze z Kielc docenieni na arenie ogólnopolskiej
Magdalena Nowak
Magdalena Nowak

Profesor Stanisław Góźdź znalazł się w gronie TOP 10 profesorów, którzy pomogli zbudować polską kardio-onkologię. Natomiast współpracujący ze Świętokrzyskim Centrum Onkologii prof. Sebastian Szmit został powołany do Zarządu Międzynarodowego Towarzystwa Kardio-Onkologicznego. Informacje o wyróżnieniach zostały podane podczas XXIII Międzynarodowego Kongresu Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego, który odbył się w Katowicach.

Profesor Sebastian Szmit, na prośbę władz ICOS, wskazał TOP 10 profesorów zaangażowanych w budowanie polskiej kardio-onkologii. W tym gronie znaleźli się m.in. profesor Stanisław Góźdź – założyciel Zespołu  Onkokardiologii w Ogólnopolskim Zrzeszeniu Publicznych Centrów i Instytutów Onkologicznych.

– Dzięki postępowi medycyny nasi pacjenci żyją z chorobą nowotworową coraz dłużej, ale musimy pamiętać, że leczenie onkologiczne ma też skutki uboczne dla serca. Dlatego zespoły lekarzy onkologów i kardiologów muszą ze sobą współpracować, aby monitorować stan pacjenta zarówno na początku leczenia, w trakcie, a także po zakończeniu, aby chorzy nie umierali z powodu powikłań kardiologicznych – wyjaśnia profesor Stanisław Góźdź, dyrektor Świętokrzyskiego Centrum Onkologii. Podkreśla, że działania polskiego środowiska onkologów i kardiologów mogą być przykładem dla innych, ponieważ od początku w tworzenie struktur polskiej kardio-onkologii są zaangażowani specjaliści z wielu dziedzin onkologii i kardiologii.

W Zakładzie Onkokardiologii ŚCO rocznie udzielanych jest ponad 5 tysięcy porad i konsultacji kardiologicznych pacjentom leczonym w trybie ambulatoryjnym oraz w klinikach. Z ŚCO współpracuje ściśle pododdział kardioonkologiczny w szpitalu w Starachowicach, gdzie trafiają pacjenci w stanie ostrym, wymagający zabiegów z zakresu kardiologii inwazyjnej – przede wszystkim chorzy, u których doszło do zaostrzenia choroby wieńcowej, z zawałami serca, zdekompensowaną niewydolnością serca, zaburzeniami rytmu i przewodnictwa i zatorowością płucną.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO