Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

REGION

Lafarge działa na rzecz lokalnych społeczności

czwartek, 05 września 2019 09:47 / Autor: Magdalena Nowak
Lafarge działa na rzecz lokalnych społeczności
Lafarge działa na rzecz lokalnych społeczności
Magdalena Nowak
Magdalena Nowak

Kopalnie Radkowice i Kowala Mała Lafarge to niemal 120 etatów, ponad 5,2 mln zł lokalnych podatków do kasy gminy i inwestycje w ochronę środowiska. Lafarge opublikował specjalny dodatek do raportu zrównoważonego rozwoju pokazujący zaangażowanie Lafarge oraz Fundacji WSPÓLNIE w działania na rzecz lokalnych społeczności w gminach Morawica i Sitkówka-Nowiny.

Czytelnicy znajdą w nim informacje o produktach kopalni Radkowice i Kowala Mała oraz o inwestycjach, które dzięki nim powstały w regionie. Kruszywa zostały wykorzystane przy rozbudowie drogi wojewódzkiej nr 727 na terenie gminy Chlewiska i budowie dwujezdniowej drogi ekspresowej S7 na odcinku Chęciny-Jędrzejów. W broszurze jest też podana kwota podatku, którą w ostatnich dwóch latach Lafarge zapłacił lokalnie – było to ponad 5,2 mln zł.

– Specyfika naszej działalności wymaga od nas szczególnej troski o lokalne społeczności oraz o środowisko naturalne. Regularnie prowadzony dialog społeczny pozwala nam poznać potrzeby lokalnej społeczności. – mówi Przemysław Podsiedlik, dyrektor Kopalni Radkowice i Małogoszcz. – W 2018 r. rozpoczęliśmy rekultywację blisko 29 ha nieczynnego wyrobiska Radkowice-Podwole. W sposób naturalny wypełnia się ono wodą, a dodatkowo prowadzimy nasadzenia drzew i krzewów – dodaje.

W latach 2017-2018 pracownicy zakładu oraz WSPÓLNIE – Fundacja LafargeHolcim, przy współpracy władz samorządowych gmin Morawica i Sitkówka-Nowiny, zbudowali plac zabaw w przedszkolu w Brzezinach, przeprowadzili warsztaty architektoniczne dla dzieci z Woli Murowanej, a także zorganizowali konkurs edukacyjny, którego laureatką została uczennica ze szkoły podstawowej w Kowali.

– Projekty Fundacji WSPÓLNIE pozwalają nawiązywać bliskie relacje z lokalnymi społecznościami. Rozmowy i spotkania pokazują, że nasi sąsiedzi mają wiele pomysłów, jak zmieniać swoje otoczenie na lepsze. Chcemy ich do tego inspirować, a także im pomagać – mówi Kinga Walczyńska, Dyrektor WSPÓLNIE – Fundacji LafargeHolcim. – Dlatego rozpoczęliśmy program grantowy Wspólnie dla Regionu dla lokalnych organizacji i instytucji. Z kolei nasi pracownicy, w ramach programu wolontariatu Ludzie Lafarge, uzyskują granty na lokalne inicjatywy dobroczynne i edukacyjne – dodaje.

Lafarge w Polsce, podejmując działania na rzecz zrównoważonego rozwoju, kieruje się globalną strategią Grupy LafargeHolcim opartą na czterech głównych filarach: klimat i energia, gospodarka obiegu zamkniętego, środowisko oraz społeczności. Firma stawia sobie ambitne cele, które konsekwentnie realizuje i rozlicza. W 2017 r. na terenie Cementowni Kujawy został stworzony Zakład Produkcji Paliw Alternatywnych, który jest jedną z największych platform tego typu w Europie. Lafarge, wspólnie z PGNiG Termika Lafarge otworzył również Zakład Separacji Popiołów Siekierki. To druga na polskim rynku instalacja, która oczyszcza popioły lotne powstające podczas spalania węgla. Oba te działania umożliwiają realizację celów z obszaru gospodarki o obiegu zamkniętym oraz klimatu i energii zwiększając wykorzystanie paliw alternatywnych.

Działania WSPÓLNIE – Fundacji LafargeHolcim są odpowiedzią na potrzeby mieszkańców miejscowości, w których są zakłady Lafarge. W latach 2017–2018 w ramach fundacji działało 320 wolontariuszy. Fundacja nawiązała współpracę z 50 partnerami i zrealizowała 52 projekty, z których skorzystało ponad 78 tysięcy beneficjentów.  Fundacja opiera swoją działalność na dwóch programach grantowych skierowanych do społeczności lokalnych oraz pracowników Lafarge.

Wesprzyj nas!
Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO