REGION
Krzemionki na liście UNESCO
Na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO zostały wpisane Krzemionki Opatowskie, czyli zabytkowe kopalnie z okresu neolitu. Dodatkowo w najbliższym czasie rozpocznie się tam remont, na który zostanie przeznaczonych ponad 15 milionów złotych.
Starania o wpisanie Krzemionek na listę UNESCO trwały od końca lat 90. ubiegłego wieku, a udało się to dopiero teraz. – Cieszymy się ogromnie i jest to dla nas prestiż, a także sukces naszych władz powiatowych i wojewódzkich, ponieważ jesteśmy pierwszym obiektem w województwie świętokrzyskim, który jest wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO oraz pierwszym zabytkiem archeologicznym w Polsce – mówi Beata Kobiałka, dyrektor Muzeum Historyczno-Archeologicznego w Ostrowcu Świętokrzyskim.
Sam wpis na listę UNESCO nie wiąże się z otrzymaniem przez obiekt dodatkowych środków. – Daje nam to jednak możliwości aspirowania o pieniądze zewnętrzne, dedykowane takim miejscom. Przede wszystkim liczymy na zwiększoną liczbę turystów, a powoli zaczynamy odczuwać to, że wiadomość się rozchodzi i mamy więcej osób, które chcą nas odwiedzić – podkreśla Beata Kobiałka.
Muzeum w tej chwili realizuje projekt, który pozwoli osobom niepełnosprawnym zwiedzić kopalnie. – Jest to duży projekt, który obejmuje kwotę ponad 15 milionów złotych, a w samych Krzemionkach to inwestycja na kwotę ponad 4,5 miliona złotych. Projekt obejmuje głównie elementy związane z dostosowaniem obiektu do osób niepełnosprawnych, czyli budujemy windę, będziemy drążyć nowy, około 20 metrowy chodnik, który usprawni ruch, wymienimy oświetlenie trasy podziemnej i wszystko, co jest związane z likwidacją zbędnych obiektów na terenie pola górniczego – wylicza dyrektor muzeum.
Prace remontowe potrwają do czerwca przyszłego roku.