REGION
Koniec z podrabianymi lekami


Od 9 lutego przedsiębiorcy mają obowiązek umieszczania na opakowaniach produktów leczniczych unikalnego identyfikatora oraz zabezpieczenia przed naruszeniem opakowania. Obowiązek ten dotyczy prawie wszystkich produktów wydawanych na receptę oraz określonych produktów bez recepty.
Wprowadzone nowości, w połączeniu z systemem baz gromadzącym informacje o produktach leczniczych z terenu Unii Europejskiej, mają za zadanie przeciwdziałać obecności sfałszowanych leków w legalnym łańcuchu dystrybucji. -Te działania służą przede wszystkim bezpieczeństwu pacjenta. Chodzi o to, aby nie dotarły do niego leki podrabiane, które do tej pory mogły się różnymi kanałami dystrybucyjnymi dostać do aptek - tłumaczy Robert Gocał Prezes Kieleckiej Okręgowej Izby Aptekarskiej. -Wprowadzone zmiany będą polegały an tym, że każdy lek będzie miał swój niepowtarzalny kod, zadaniem wszystkich elementów łańcucha dystrybucji będzie zweryfikowanie jego autentyczności, a następnie wprowadzenie go do Europejskiej Bazy. Gdy lek zostanie przekazany końcowemu odbiorcy, jego numer zostanie usunięty z bazy. Nie będzie możliwości podrobienia medykamentu - uzupełnia Gocał.
Nowe rozwiązania nie mogą w żaden sposób wpływać na dostępność produktów leczniczych. Obowiązki dotyczące tzw. serializacji zostały wprowadzone Rozporządzeniem Delegowanym Komisji Unii Europejskiej i wchodzą w życie 9 lutego.








