REGION
Kielce i powiat kielecki w czerwonej strefie? Wkrótce nowa lista
Od kilku dni obserwujemy duży wzrost zachorowań na COVID-19. Dziś (ósmego października) w województwie świętokrzyskim odnotowano 159 nowych przypadków zakażeń koronawirusem. Czy w związku z tym Kielce trafią do czerwonej strefy?
Zakwalifikowanie do żółtej strefy oznacza między innymi, że w lokalu gastronomicznym może przebywać jedna osoba na metr kwadratowy, w kinie natomiast zajęte może być 25 procent miejsc. W wesołych miasteczkach, czy parkach rozrywki może przebywać jedna osoba na dziesięć metrów kwadratowych. Kongresy i targi mogą odbywać się na otwartej przestrzeni przy obowiązkowym zasłanianiu nosa i ust. Jeśli odbywają się na przestrzeni zamkniętej – zajęta może być tylko połowa miejsc.
Będą jednak dodatkowe obostrzenia – Ministerstwo Zdrowia zapowiada zaostrzenie niektórych restrykcji w żółtych strefach. Liczba gości, którzy mogą być na weselu zmniejszy się, a maseczki staną się obowiązkowe na wolnym powietrzu. Osoby posiadające przeciwwskazania medyczne do zasłaniania ust i nosa, będą musiały mieć zaświadczenie. Zamknięte zostaną dyskoteki i kluby nocne.
Ministerstwo Zdrowia zapowiada, że od 10 października w żółtej lub czerwonej strefie znajdzie się ponad sto miast i powiatów. Lista powiatów "żółtych" i "czerwonych" jest podawana na podstawie analiz dynamiki wzrostów zakażeń w ciągu ostatnich 14 dni. Jeśli nowych zachorowań było powyżej 12 na dziesięć tysięcy mieszkańców - powiat zaliczany jest do czerwonej strefy. Jeśli natomiast między sześć, a 12 na dziesięć tysięcy - do żółtej strefy.
W strefie czerwonej obowiązuje nakaz zasłaniania ust i nosa w przestrzeni publicznej oraz ograniczenia liczby osób w kościołach i miejscach kultu religijnego . Zakazana jest działalność parków rozrywki i wesołych miasteczek, a w kinach zajęte może być nie więcej niż 25 proc. miejsc. Maksymalna liczba uczestników wydarzeń rodzinnych to 50. Wydarzenia sportowe muszą się odbywać bez publiczności.