REGION
Jak zapobiegać hejtowi wśród dzieci i młodzieży? Obejrzyj policyjny spot!
Komenda Główna Policji przygotowała specjalny film profilaktyczny, który w przystępny sposób tłumaczy, czym jest hejt i zachęca rodziców do obserwowania niepokojących sygnałów. Reagowanie na czas i wzmożona czujność może zmniejszyć eskalację negatywnego zjawiska, które w XXI wieku niestety wciąż przybiera na sile.
Z badań wynika, że osób w wieku 12-24 lata, które doświadczają hejtu w jest dwukrotnie więcej niż takich, które generują tego typu zachowania. Internet jest przestrzenią, dającą nam ogromne możliwości, ale to w niej pojawiają się najczęściej obraźliwe i wulgarne komentarze.
- To niestety już niemal codzienność w Sieci. Na wpisy tak zwanych hejterów natykamy się pod prawie każdym tekstem. Czym dokładnie jest hejt, jak właściwie postępować, gdy się z nim spotkamy i gdzie udać się po pomoc w razie potrzeby – te wszystkie informacje znajdziemy w najnowszym spocie profilaktycznym przygotowanym przez policjantów – wyjaśnia Kamil Tokarski, rzecznik prasowy świętokrzyskich policjantów.
Zwalczaniem przestępczości w Internecie zajmują się policjanci z Wydziału do Walki z Cyberprzestępczością.
- Ta komórka działa od kilku lat w komendzie wojewódzkiej w naszym mieście, należący do niej funkcjonariusze ustalają autorów wpisów naruszających prawo. Podejrzanym stawiane są zarzuty z różnych paragrafów – najczęściej dotyczą one nawoływania do nienawiści, stosowania gróźb karalnych i publicznego nawoływania do popełnienia przestępstwa. Warto podkreślić, że w Internecie nie jesteśmy anonimowi, wbrew pozorom bardzo łatwo jest dotrzeć do autora danego wpisu i ewentualnie pociągnąć go do odpowiedzialności – podkreśla Kamil Tokarski.
Spot profilaktyczny został przygotowany w ramach programu ograniczania przestępczości i aspołecznych zachowań „Razem bezpieczniej”, im. Władysława Stasiaka.