Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

REGION

Jak wygląda praca zdalna według przepisów specustawy?

wtorek, 17 marca 2020 13:55 / Autor: Magdalena Nowak
Jak wygląda praca zdalna według przepisów specustawy?
Jak wygląda praca zdalna według przepisów specustawy?
Magdalena Nowak
Magdalena Nowak

Przyjęta przez Sejm specustawa w sprawie koronawirusa przewiduje, że pracodawca może zlecić pracownikowi pracę zdalną. Na to rozwiązanie zdecydowało się już sporo firm, a kolejne dołączają do tej grupy. Co mówią nowe przepisy o pracy zdalnej?

– W kodeksie pracy mowa jest o telepracy, czego nie należy utożsamiać z pracą zdalną. Termin  pracy zdalnej został wprowadzony właśnie w związku z przeciwdziałaniem w walce z koronawirusem, jest to normalnie wykonywana praca, tylko w innym miejscu niż do tej pory. Pracownik otrzymuje takie polecenie i pracodawca nie musi czekać na zgodę od pracownika – tłumaczy Barbara Kaszycka, rzecznik Państwowej Inspekcji Pracy w Kielcach.

– Pojawia się wątpliwość czy powinno być to polecone ustnie, dlatego rekomendujemy, żeby było powierzone pisemnie. Żeby pracownik miał informacje, jak ma się komunikować z pracodawcą, jak ma przekazywać wyniki pracy, a pracodawca - polecenia. Szef może wprowadzić także ruchomy czas pracy, a nawet zwolnić pracownika ze świadczenia pracy. To pracodawca ocenia ryzyko zagrożenia i odpowiada za bezpieczeństwo i zdrowie pracownika zgodnie z kodeksem pracy – uzupełnia Kaszycka.

Osoby zatrudnione na umowę o pracę otrzymają wynagrodzenie niezależnie od tego, w jakiej formie będą świadczyć pracę, szef ma obowiązek zapłacić również za gotowość do pracy, jednak problem pojawia się np. z umowami zlecenie. – Osoby, które pracują na umowie zlecenie czy umowie o dzieło dostają wynagrodzenie za wykonaną pracę i nie ma tutaj mowy o wypłaceniu przestojowego, czy zapłacenie za gotowość do pracy – podkreśla rzecznik.

Artykuł 3 specustawy dot. koronawirusa mówi o pracy zdalnej, ale nie określa maksymalnego okresu jej wykonywania. Decyzja w tym zakresie należy do pracodawcy - może to być czas oznaczony, jednakże uzasadniony przeciwdziałaniem COVID-19. Jednocześnie należy zaznaczyć, że art. 3 ustawy utraci moc po upływie 180 dni od dnia wejścia w życie ustawy. Wydaje się więc, że czas, na jaki pracodawca może polecić pracownikowi wykonywanie pracy zdalnej, nie może wykraczać poza okres 180 dni.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO