Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

REGION

Jak wybrano Oblęgorek? Rocznica ważnego aktu

wtorek, 18 lipca 2023 11:02 / Autor: Michał Łosiak
Jak wybrano Oblęgorek? Rocznica ważnego aktu
Jak wybrano Oblęgorek? Rocznica ważnego aktu
Michał Łosiak
Michał Łosiak

Dokładnie 123 lata temu podpisano akt notarialny zakupu Oblęgorka w celu przekazania go Henrykowi Sienkiewiczowi.

Droga do wyboru tej posiadłości była jednak długa.

– Wszystko zaczęło się w 1897 roku, kiedy przypadała 25. rocznica rozpoczęcia pracy literackiej Henryka Sienkiewicza. Z tej okazji, przyjaciele pisarza wpadli na pomysł, aby jubileusz godnie uczcić. Zawiązał się specjalny komitet z biskupem Kazimierzem Ruszkiewiczem na czele. Zaczęto gromadzić pieniądze na godny podarunek. Sam Sienkiewicz poprosił, żeby to święto przesunąć na rok 1900. Chodziło głównie o dokończenie pomnika Adama Mickiewicza w Warszawie i powieści „Krzyżacy”. Brano pod uwagę różne możliwości uhonorowania twórcy. Wśród nich był zakup kamienicy na Starym Mieście w Warszawie i zakup majątku ziemskiego –  tłumaczy Łukasz Wojtczak, kierownik Pałacyku Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku.

Zdecydowano się na zakup Oblęgorka. Było w tym nieco… przypadku.

– Ówczesny właściciel tego majątku, czyli Mieczysław Halik (dziadek słynnego Tony’ego Halika przyp. red.), rejent i współpracownik Gazety Kieleckiej postanowił zgłosić swoją posiadłość. Przyjechali tam przedstawiciele komitetu jubileuszowego i miejsce im się spodobało. Nie zbadano dokładnie stanu prawnego majątku i okazało się, że był zadłużony. Potem Sienkiewicz musiał te długi spłacać – dodaje nasz rozmówca.

Wreszcie 18 lipca 1900 roku doszło do przełomowego wydarzenia.

– Tego dnia podpisano oficjalnie akt notarialny zakupu Oblęgorka. Swój podpis złożył radca prawny Tadeusz Kowalski, a oprócz niego również ks. Zygmunt Chełmicki, działający w ramach komitetu jubileuszowego – informuje Łukasz Wojtczak.

Akt własności Oblęgorka Sienkiewicz otrzymał 22 grudnia 1900 roku. W Oblęgorku znajdują się księgi z podpisami ofiarodawców, których było około 21,5 tysiąca. Pisarz przyjechał do swojego majątku po raz pierwszy w 1901 roku. Jego oficjalny przyjazd miał miejsce w czerwcu 1902 roku.

Taka data i piękna pogoda to chyba najlepsza rekomendacja żeby odwiedzić Pałacyk Henryka Sienkiewicza.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO