REGION
[INTERWENCJA] Osoba chora psychicznie zostaje bez środków do życia. Co zrobić?
- Członek mojej rodziny, z którym nie miałem od wielu lat kontaktu, trafił do szpitala psychiatrycznego. Zdiagnozowano u niego schizofrenię. Okazało się, że stracił mieszkanie, samochód, wszelkie środki do życia. Po wyjściu ze szpitala nie ma dokąd pójść – z takim problemem zgłosił się do nas słuchacz. Jak pomóc w trudnej sytuacji osobie chorej psychicznie?
- Okazało się, że osoba z mojej rodziny nie tylko sprzedała wszystkie swoje nieruchomości, ale i zaciągnęła kredyty. Zostały jej długi i nic poza tym. Co, gdy nie ma bliskiej osoby, z którą mogłaby zamieszkać? Dokąd ma udać się po zakończeniu leczenia? – pyta słuchacz.
Gdy osoba chora psychicznie straci najbliższych i środki do życia, rozwiązaniem może być umieszczenie w domu socjalnym.
- Taką sytuację należy zgłosić pracownikowi socjalnemu danego szpitala. On skontaktuje się z Miejskim Ośrodkiem Pomocy Rodzinie, finalnie osoba chora psychicznie trafi do dedykowanego domu socjalnego. Jeśli osoba chora nie wyraża na to zgody, sprawę należy załatwić sądownie – wyjaśnia Magdalena Gościniewicz, dyrektor MOPR w Kielcach.
Jak dodaje, bywa że chorzy psychicznie umieszczani są w domach socjalnych przymusowo, po wyroku sądu.
Jednym z ośrodków dla chorych psychicznie mężczyzn w naszym mieście jest Dom Pomocy Społecznej im. prof. Antoniego Kępińskiego, przy ulicy Jagiellońskiej 76.