REGION
Gdy tracisz czujność, przyda się czujka!
Nocą nasze zmysły tracą swoją czujność. Dym i pożar mogą być wtedy śmiertelnym zagrożeniem, co niestety znajduje odzwierciedlenie w statystykach. Od początku tego roku, w pożarach domów w województwie świętokrzyskim zginęło 20 osób.
Ludzka niefrasobliwość, zwarcie instalacji elektrycznej – przyczyn pożaru może być wiele. O tym jak łatwo może do niego dojść i jak tragiczne może mieć konsekwencje, przypomina nam spot edukacyjny.
- Staramy się dotrzeć do jak największej liczby mieszkańców województwa, będziemy więc emitować spot w mediach lokalnych. Rozdamy też czujki tlenki i czadu – zapowiada st. bryg. Krzysztof Ciosek, Świętokrzyski Komendant Wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej w Kielcach.
Jak przypomina, sensory czujnika mogą reagować na temperaturę, dym albo tlenek węgla. Najlepiej więc umieścić go w pomieszczeniu najbardziej zagrożonym ewentualnym niebezpieczeństwem.
- To może być kuchnia albo łazienka w mieszkaniu. Jeśli chodzi o dom – kotłownia, lub pomieszczenie, w którym posługujemy się otwartym ogniem – radzi generał.
W działania edukacyjne angażuje się także wojewoda świętokrzyski.
- Życie pisze różne scenariusze. Niech ten przestawiony w spocie nie przeniesie się do rzeczywistości – apeluje Zbigniew Koniusz.
Spot zrealizowało stowarzyszenie „Passa”. W akcję edukacyjną włączył się również klub Łomża Industria Kielce. Podczas meczów drużyny rozdawane były czujniki dymu i czadu.
To, jak bardzo działania edukacyjne są potrzebne, dobitnie pokazują statystyki. W całym 2021 roku doszło do 998 pożarów w domach, zginęło wtedy dziewięć osób, a 55 zostało rannych. Z kolei od początku 2022, strażacy odnotowali 934 pożary domów i przybudówek. Zginęło 20 osób, w tym osiem w ciągu ostatnich dwóch miesięcy.
![[WIDEO] Pożar autobusu miejskiego w Ciekotach](/media/k2/items/cache/43b46735400060bcb5ed75e41742b469_L.jpg)



![[FOTO] Nowiny świętowały Międzynarodowy Dzień Czytania Książek Dla Dzieci](/media/k2/items/cache/a7f1a1b7893b2bb07ef0bc6348443c0b_L.jpg)



