REGION
Dzieci z Ukrainy w polskich szkołach. Na jakich zasadach?


Dzieci i młodzież z Ukrainy w wieku obowiązku szkolnego, czyli od siódmego do osiemnastego roku życia, są przyjmowane i obejmowane opieką i nauczaniem na takich warunkach jak obywatele polscy – informuje Kazimierz Mądzik, świętokrzyski kurator oświaty.
Żeby zapisać dziecko do szkoły, trzeba złożyć wniosek do dyrektora placówki. Jeśli ze znalezieniem miejsca jest kłopot, pomocy powinien udzielić organ prowadzący szkoły, czyli zwykle samorząd.
– W przyjmowaniu dzieci ukraińskich do szkół nie ma żadnych ograniczeń, przyjmowane są tak samo jak dzieci polskie. Idą do szkoły tam, gdzie jest rejon biorąc pod uwagę ich zakwaterowanie. Jeżeli w tej szkole nie ma miejsca, to gmina wskaże, w której placówce są – mówi Kazimierz Mądzik, świętokrzyski kurator oświaty.
– Dla dzieci nieznających języka polskiego będą tworzone oddziały przygotowawcze, gdzie równolegle z nauczaniem innych przedmiotów będzie nauka języka polskiego – dodaje kurator.
Uczniowie cudzoziemscy mogą być objęci pomocą psychologiczno-pedagogiczną w związku z doświadczeniem migracyjnym. Pomoc polega na rozpoznawaniu i zaspokajaniu indywidualnych potrzeb rozwojowych i edukacyjnych oraz indywidualnych możliwości psychofizycznych i czynników środowiskowych wpływających na funkcjonowanie ucznia.
Pomoc psychologiczno-pedagogiczną w szkole organizuje dyrektor.



![[WIDEO] Nieudany przemyt. Zamiast chusteczek… papierosy bez akcyzy](/media/k2/items/cache/d48beab28745a7873bd70d0d98f2f550_L.jpg)




