REGION
Czy województwu grozi wyludnienie? Najnowsze wyniki spisu powszechnego
Województwo świętokrzyskie wyludnia się najszybciej w skali kraju. W ciągu 10 lat populacja zmniejszyła się o blisko siedem procent. Jak nasz region wypada na tle pozostałych?
Poznaliśmy wstępne wyniki Narodowego Spisu Powszechnego z 2021 roku. Z danych wynika, że co piąta osoba w naszym regionie miała 65 lat lub więcej. Najwyższy współczynnik starości demograficznej odnotowano w powiecie skarżyskim – niespełna 24 procent, mieście Kielce (23 procent), a najniższy w powiecie kieleckim (15,7 procent).
Dwukrotnie zwiększyła się liczba osób pracujących, które przekroczyły wiek emerytalny. Dłużej pozostajemy na rynku pracy i późno przechodzimy na emeryturę. Najwyższy odsetek osób z wykształceniem wyższym w województwie świętokrzyskim znajdował się w Kielcach (prawie 36 procent). Jest on większy o 14,1 punktów procentowych od średniego wskaźnika dla województwa. Osób z takim wykształceniem jest najmniej w powiecie kazimierskim (13 procent).
Obiecująco wyglądają statystyki dotyczące liczby osób owdowiałych, ponieważ od 2011 roku odnotowano spadek z prawie 115 tysięcy do raptem 99 tysięcy. Odsetek żonatych mężczyzn wynosi prawie 57 procent, a kobiet o 2 procent mniej.
Tragicznie prezentują się statystyki przedstawiające liczbę ludności w regionie. Przez 10 lat w województwie świętokrzyskim populacja zmniejszyła się aż o 6,6 procent, a w całej Polsce o 1,2 procent. Najwięcej mieszkańców ubyło w powiatach: ostrowieckim (o 10,9 procent), skarżyskim (o 10,7 procenta) i opatowskim (o 10,3 procent). Wyjątkiem jest powiat kielecki, gdzie ta liczba zwiększyła się o 3,1 procent.
O skomentowanie tych danych poprosiliśmy Ewę Tomczyk, dyrektor Urzędu Statystycznego w Kielcach.
– Niepokojący jest fakt że w województwie świętokrzyskim, widoczny jest największy w Polsce spadek ludności. Potwierdza to, że nasi mieszkańcy starzeją się najszybciej wśród wszystkich województw. W całej Polsce zauważalny jest ujemny przyrost naturalny. Dla naszego województwa jest to niekorzystne – powiedziała Ewa Tomczyk.
Opracowanie własne na podstawie danych GUS.
Autorzy: Weronika Stemplewska i Karolina Posłowska