Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

REGION

Częściej kupujemy, rzadziej budujemy

środa, 14 grudnia 2016 13:25 / Autor: Piotr Wójcik
Częściej kupujemy, rzadziej budujemy
Częściej kupujemy, rzadziej budujemy
Piotr Wójcik
Piotr Wójcik

Deweloperzy budują coraz więcej – wynika z danych statystycznych obrazujących sytuację na lokalnym rynku mieszkaniowym po trzecim kwartale 2016 roku.

Do końca września w naszym województwie zostało oddanych do użytku ogółem 2119 mieszkań. To o 56 więcej niż w analogicznym okresie poprzedniego roku. Stanowi to 3-procentowy przyrost.  O ile w budownictwie indywidualnym zanotowano 5-procentowy spadek, o tyle na rynku deweloperskim zapowiada się prawdziwy boom. Liczba mieszkań przeznaczonych na sprzedaż lub wynajem zwiększyła się ponad trzykrotnie – ze 125 do 382. Jak mówi Konrad Płochocki, prezes Polskiego Związku Firm Deweloperskich, te dane są odzwierciedleniem tendencji ogólnopolskich. - Od trzech lat w całym kraju notujemy bardzo dobry wzrost ilości sprzedanych mieszkań. Kolejny rok mamy do czynienia z "boomem". Polski rynek powoli będzie przechodził ewolucję w postaci przejścia od samodzielnego budowania na rzecz kupowania mieszkań czy domów. Coraz rzadziej mamy po prostu czas i pieniądze na to, by pilnować budowy - ocenił w rozmowie z naszym reporterem.

A skoro mowa o pieniądzach, to warto wspomnieć o tym, że ceny mieszkań utrzymują się od lat na podobnym poziomie. - Mamy niezwykle stabilne ceny i wszyscy w Europie dziwią się, że nie rosną one, pomimo coraz większego popytu. Rzeczywiście, na rynku deweloperskim w Polsce mamy bardzo silną konkurencję. Wpływa ona też na dążenie inwestorów do wdrażania innowacji pozwalających na oszczędności - zauważył Konrad Płochocki. Stabilność cen mieszkań sprawia, że chętniej decydujemy się na zakup własnego „M”. W tej decyzji pomaga nam też poprawiająca się sytuacja na rynku pracy. - Ludzie, którzy mają pracę i przekonanie co do jej stabilności chętniej decydują się na długoterminowe inwestycje, jaką niewątpliwie jest też zakup mieszkania - dodał prezes PZFD.

Wśród czynników, które ułatwiają decyzję o zakupie mieszkania są także niskie stopy procentowe ustalane przez Radę Polityki Pieniężnej. Oznacza to, że kredyty są tańsze, a lokaty stają się niezbyt atrakcyjnym sposobem na lokowanie oszczędności.

Dane dotyczące liczby wydanych pozwoleń na budowę każą przypuszczać, że tendencja wzrostowa na rynku mieszkaniowym utrzyma się.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO