REGION
Cyberprzestępcy mają się dobrze. Nie ma tygodnia bez oszustwa
Wysyłają linki, emaile, fałszywe zawiadomienia. Potem wyłudzają dane do logowania, czy kody BLIK i nie mają skrupułów w czyszczeniu naszych kont bankowych i zaciąganiu kredytów. Niestety, cyberprzestępcy mają się dobrze.
Jak podkreślają świętokrzyscy policjanci, nie ma tygodnia, by nie trafiło do nich zgłoszenie dotyczące przestępstwa w sieci. Metody oszustów, choć modyfikowane na przestrzeni lat, bazują na podobnych schematach.
- Jeszcze parę lat temu, cyberprzestępcy skupiali się osobach starszych i zaczynali od znanych nam wyłudzeń na policjanta, czy wnuczka. Niestety te metody wciąż są powszechne, a oszuści zaczęli wykorzystywać to, że każdy z nas ma dostęp do Internetu i celują we wszystkie grupy wiekowe. Skupiają się przede wszystkim na naszych telefonach komórkowych – podkreśla podkom. Damian Janus, oficer prasowy Komendy Wojewódzkiej Policji w Kielcach.
Przestępcy są naprawdę bardzo pomysłowi, jeśli chodzi o dobranie się do naszych pieniędzy. Ich flagową metodą jest wysyłanie fałszywych linków.
- Te linki mogą trafiać do nas za pośrednictwem SMS-ów i maili. Wariantów jest wiele – może być to informacja o niedopłacie do paczki, zaległościach w rachunkach czy komunikat bankowy. Zauważmy, że takie wiadomości bardzo często wysyłane są w piątki i soboty. Oszuści chcą wzbudzić w nas obawę, że przez weekend na przykład odetną nam gaz. A kwota do dopłaty zazwyczaj jest niska, więc chcąc mieć płatność „z głowy” dokonujemy jej od razu. Korzystając z fałszywego linku, dajemy przestępcom dostęp do konta bankowego – przestrzega policjant.
Cyberprzestępcy mają doskonale opanowane techniki hakerskie. Strony, do których prowadzą nas fałszywe linki są łudzące podobne do stron elektrowni, czy banków.
- Oszuści mając dostęp do naszych internetowych kont, nie tylko wyczyszczą je do cna, ale i zaciągają kredyty. Cybeprzestępcy są bardzo aktywni także na portalach aukcyjnych. Ich metodą jest podszywanie się pod konsumenta zainteresowanego kupnem danego przedmiotu - mówi podkomisarz Janus.
Jeśli wejdziemy w interakcję w oszustem, ten najpewniej przyśle nam link do pobrania płatności za towar. I tu sytuacja jest identyczna – logujemy się do naszego konta i tracimy pieniądze.
- Niech chęć szybkiego zarobku nie przysłoni nam zdrowego rozsądku i ostrożności. Podobnie jest w przypadku kryptowalut, będących popularną metodą obrotu pieniędzy. Oszuści wystawiają mnóstwo ofert zachęcających do niewielkich inwestycji. Nasze pieniądze szybko procentują, a z ofiarami oszustw kontaktują się „konsultanci”, którzy doradzają w kwestiach kryptowalut. Finalnie ich zadaniem jest namówić nas na instalację programu do śledzenia pulpitu, a wtedy znowu otwierają sobie drogę do naszych kont bankowych – opowiada policjant.
By walczyć z takimi przestępstwami, w policji uruchomiono specjalną komórkę – Centralne Biuro Zwalczania Cyberprzestępczości. Należą do niego także mundurowi z naszego województwa.