REGION
Byli związani z naszym regionem. Odeszli w minionym roku
2 listopada obchodzimy Wspomnienie Wszystkich Wiernych Zmarłych. To czas, w którym wspominamy tych, którzy odeszli.
Zebraliśmy życiorysy osób związanych z naszym regionem, którzy zmarli w tym roku.
Dr Henryk Suchojad
Urodził się w 1947 roku. Ukończył studia historyczne na Uniwersytecie Wrocławskim i tam obronił rozprawę doktorską.
Był nauczycielem historii, nauczycielem metodykiem w III Liceum Ogólnokształcącym w Kielcach i Instytucie Kształcenia Nauczycieli oraz nauczycielem akademickim, związanym przez wiele lat z Instytutem Historii UJK (gdzie w latach 1989-1993 pełnił funkcję wicedyrektora).
Od 1995 do momentu odejścia na emeryturę w 2018 roku był dyrektorem Biblioteki Uniwersyteckiej. Wśród jego osiągnięć należy wymienić m.in. zinformatyzowanie biblioteki, w tym wdrożenie nowoczesnego, zintegrowanego systemu bibliotecznego oraz budowę nowoczesnego gmachu biblioteki.
Dr Suchojad był autorem ponad 130 publikacji naukowych i popularnonaukowych, członkiem Kieleckiego Towarzystwa Naukowego i Polskiego Towarzystwa Historycznego.
Marek Kiwiorski
Właściciel zakładu pogrzebowego Hades. Zmarł nagle 26 grudnia.
Jan Widerek
Jako pływak klubów KSZO Ostrowiec i AZS AWF Warszawa, był wielokrotnym medalistą mistrzostw Polski, zawodnikiem piłki wodnej Legii Warszawa. Po ukończeniu kariery zawodowej został trenerem. W latach 1986-1996 trenował AZS AWF Warszawa, był również wykładowcą na AWF Warszawa.
Grigor Szaginian
Urodził się 25 maja 1958 roku w Dniepropietrowsku. Do Polski przyjechał z Armenii w 1991 roku. Z wykształcenia był lekarzem psychiatrą, ukończył Instytut Medyczny w Erewaniu. Od wielu lat związany był z Ostrowcem Świętokrzyskim, gdzie prowadził swój gabinet lekarski.
Był radnym III, IV, V i VI kadencji Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego. Kandydował z okręgu obejmującego powiaty sandomierski, opatowski, ostrowiecki i staszowski. W latach 2014 – 2018 pełnił funkcję wiceprzewodniczącego Sejmiku.
Antoni Pawłowski – nestor kieleckich dziennikarzy sportowych
Podczas pracy zawodowej był związany z redakcjami „Słowa Ludu”, „Echa Dnia” i kieleckiego oddziału „Gazety Wyborczej”. Współpracował również ogólnopolskimi dziennikami: „Tempem” i „Sportem”. Był korespondentem na czterech Igrzyskach Olimpijskich. Uczestniczył w wielu innych, dużych imprezach sportowych. Był współautorem kilku książek o historii świętokrzyskiego sportu.
Barbara Bukała
Była cenioną i bardzo lubianą przez swoich uczniów nauczycielką biologii w IV Liceum Ogólnokształcącym w Kielcach. Jako wychowawca, prowadziła wiele pokoleń licealistów. Zmarła w piątek, 26 marca, w wieku 75 lat. Przegrała walkę z koronawirusem.
Jan Koza
Funkcję sołtysa pełnił w latach 2003-2020. Był również pracownikiem tamtejszej Szkoły Podstawowej im. Stefana Żeromskiego.
„Janek był człowiekiem lubianym i cenionym, zaangażowanym w sprawy sołectwa i gminy Masłów, zabiegał i czynnie uczestniczył w realizacji wielu inwestycji m.in. budowie wodociągu, hali sportowej czy termomodernizacji szkoły. Zawsze życzliwy, pomocny, niezwykle energiczny i radosny. Na zawsze zostanie na łamach książki “Ciebie jedną kocham…” Barbary Wachowicz. Był jednym z jej bohaterów krzewiących kulturę Gór Świętokrzyskich”, czytamy na profilu facebookowym gminy Masłów.
Andrzej Konopacki
Andrzej Konopacki był animatorem kultury w Domu Środowisk Twórczych. Jako podróżnika, szczególnie interesowała go sztuka miejsc, które odwiedzał. Był przewodnikiem świętokrzyskim. Zmarł w szpitalu, do którego trafił z powodu Covid-19.
Cecylia Korban
Urodziła się 14 września 1931 roku we wsi Nida. Już w dzieciństwie zaczęła układać pierwsze rymowanki. Działając w organizacjach młodzieżowych i zespołach artystycznych, od 1959 roku zbierała repertuar ludowy, ale także pisała własne utwory.
Występowała w Bukowinie Tatrzańskiej uczestnicząc w „Sabałowych Bajaniach. Reprezentowała miasto i gminę Morawica podczas Międzynarodowych Buskich Spotkaniach Folklorystycznych w Busku-Zdroju. Działała na rzecz edukacji młodzieży.
– Jej twórczość ludowa cieszyła się niezwykłym zainteresowaniem, czego dowodem były liczne nagrody, wyróżnienia i odznaczenia, jakie zdobyła przez całe swoje życie. Dzięki aktywności pani Cecylii w Stowarzyszeniu Twórców Ludowych oraz w Towarzystwie Przyjaciół Ziemi Morawickiej, o tym regionie i jego bogactwie kulturowym dowiadywali się ludzie w Polsce i za granicą – mówi Małgorzata Bielawska z Urzędu Miasta i Gminy Morawica.
Za działalność twórczą i pracę społeczną została wyróżniona odznakami: Za Zasługi dla Kielecczyzny, Zasłużony Działacz Kultury oraz Za Zasługi dla Kółek Rolniczych. Otrzymała także Złoty Krzyż Zasługi oraz Krzyż Kawalerski Odrodzenia Polski. Poetka była także założycielką zespołu „Nidzianecki”.
Wiesław Gołas
Urodził się 9 października 1930 roku w Kielcach i uczęszczał do szkoły powszechnej na Baranówku oraz do Gimnazjum im. Jana Śniadeckiego. W 1943 roku wstąpił do Szarych Szeregów i przybrał pseudonim „Wilk”. Był więziony przez Gestapo.
Po wojnie rozpoczął karierę aktorską i kabaretową. Od 1955 roku grał na deskach Teatru Dramatycznego w Warszawie, a później w stołecznym Teatrze Polskim.
Był związany z Kabaretem Starszych Panów i Kabaretem Dudek. Znany ze swoich ról w serialu „Czterej Pancerni i Pies”, „Alternatywy 4” oraz filmach: „Brunet wieczorową porą", czy „Nie ma róży bez ognia".
Zbigniew Pacelt
Urodził się 26 sierpnia 1951 w Ostrowcu Świętokrzyskim. Swoją karierę sportową zaczynał w sekcji pływackiej KSZO. Zdobył sześć tytułów mistrza Polski. Jako pływak brał udział w igrzyskach olimpijskich w Meksyku (1968) i Monachium (1972).
W latach 70. należał do czołówki polskich pięcioboistów. Wywalczył dwa tytuły wicemistrza kraju, dwa drużynowe mistrzostwa świata, pojechał również na igrzyska olimpijskie do Montrealu (1976).
Po zakończeniu kariery zajął się pracą trenerską. W Barcelonie (1992) prowadzona przez niego drużyna pięcioboistów sięgnęła po „złoto”. Pierwsze miejsce indywidualnie zajął Arkadiusz Skrzypaszek. Po tych sukcesach, Zbigniew Pacelt został uznany „Trenerem Roku” w prestiżowym plebiscycie „Przeglądu Sportowego”.
W następnych latach skupił się na pracy działacza. W 2005 roku został wybrany do Sejmu z okręgu kieleckiego z listy Platformy Obywatelskiej. Mandat pełnił przez trzy kadencje.
........................................................................
Wieczny odpoczynek racz im dać, Panie...