Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

REGION

Bobry atakują! Jest ich coraz więcej

środa, 28 kwietnia 2021 18:09 / Autor: Michał Łosiak
Bobry atakują! Jest ich coraz więcej
Fot. Piotr Michalec
Bobry atakują! Jest ich coraz więcej
Fot. Piotr Michalec
Michał Łosiak
Michał Łosiak

Jest ich coraz więcej i sprawiają coraz większe problemy – niesforne bobry to już plaga w naszym regionie. Szkody w niektórych gospodarstwach, spowodowane przez te ssaki, są bardzo duże. Okazuje się jednak, że działalność bobrów ma też dobre strony.

O tym, że szkody z roku na rok są coraz większe świadczą chociażby coraz częstsze telefony od naszych słuchaczy w tej sprawie. Dowodzą tego jednak również twarde dane. W 2010 roku Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Kielcach wypłaciła z tego tytułu około 600 tysięcy złotych odszkodowań. Dziesięć lat później było to już prawie dwa razy więcej, bo milion 168 tysięcy.

– Rośnie także świadomość mieszkańców i wiedza o tym, że o takie odszkodowanie można się ubiegać. Co roku otrzymujemy około 130 wniosków. Ich znacząca liczba jest składana przez sadowników, między innymi z okolic Sandomierza. Niektóre szkody są duże, bo mówimy o setkach wycinanych drzewek. Druga grupa to gospodarstwa rybackie. Bobry przerywają tamy, co powoduje liczne konsekwencje – tłumaczy Wioletta Łyżwa z Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Kielcach.

Większą liczbę tych gryzoni, również w województwie świętokrzyskim, potwierdzają leśnicy.

– Jest to związane z niewątpliwym sukcesem odtworzenia tego gatunku. W latach siedemdziesiątych mówiliśmy o regresie. Wówczas przeprowadzono ich udaną reintrodukcję. Ta populacja osiąga obecnie taki stan, że bóbr jest coraz częściej dla nas szkodnikiem – mówi Paweł Kosin z Nadleśnictwa Daleszcyce.

Bobry spełniają jednak również pozytywną rolę w ekosystemie.

– Jak żaden inny gatunek potrafią one przekształcać krajobraz w pozytywny sposób tworząc tamy i rozlewiska, retencjonując wodę. Z typowo przyrodniczego punktu widzenia bobry są bardzo pożyteczne. Niestety, często wiąże się to z konfliktem wobec interesów człowieka i jego działalności – dodaje Kosin.

W tej chwili bobry spodziewają się młodych, które przychodzą na świata na przełomie kwietnia i maja.

Szkody do Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska można zgłaszać poprzez stronę internetową: http://kielce.rdos.gov.pl/

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO