Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

REGION

Badanie, które ratuje życie

wtorek, 01 kwietnia 2025 13:46 / Autor: Maria Karyś
Badanie, które ratuje życie
Badanie, które ratuje życie
Maria Karyś
Maria Karyś

Każdego roku nowotwór jelita grubego jest diagnozowany u ok. 17 tys. Polaków. To drugi najczęściej wykrywany nowotwór złośliwy w naszym kraju, zaraz po raku płuca. Kolonoskopia to badanie, które może uratować nasze zdrowie i życie.

Podczas wykonywania kolonoskopii w 240 przypadkach konieczne było wykonanie biopsji, a w 650 lekarz usunął polipy. To oznacza, że w przypadku aż 42 proc. pacjentów specjalista zaobserwował niepokojące zmiany. Mimo, że pacjent nie miał wcześniej objawów choroby i zgłosił się na profilaktyczne badania. Oczywiście tyko niewielki odsetek to nowotwory złośliwe, większość do polipy gruczołowe - ale niewykluczone, że w przyszłości doprowadziłyby do rozwoju choroby.

– To pokazuje, że badania przesiewowe mają sens – podkreśla dr n. med. Jacek Paluch gastroenterolog ze Świętokrzyskiego Centrum Onkologii.

–  Faktycznie w trakcie kolonoskopii wykonywanych w ramach badania przesiewowego znajdujemy dużo polipów gruczołowych, z których w przyszłości część może ulec transformacji w nowotwory złośliwe.  Kolonoskopia nie jest tylko badaniem diagnostycznym, ale także leczniczym, wszystkie polipy, które wykrywamy usuwamy w czasie tego zabiegu, wyjątkiem są tylko polipy powyżej 15mm, które należy usunąć w szpitalu. Większość pacjentów bardzo dobrze znosi badanie, występują niewielkie dolegliwości związane głównie z powietrzem które musimy wprowadzić do jelita (rozpieranie, ból wywołany wzdęciem), tylko niewielka część wymaga zabiegu w znieczuleniu ogólnym – informuje lekarz.

Program jest dla osób w wieku: od 50 do 65 lat, lub od 40 do 65 lat, jeśli u krewnych w pierwszym stopniu pokrewieństwa rozpoznano raka elita grubego. W badaniu mogą wziąć udział wszystkie chętne osoby, które nie miały wykonanej kolonoskopii w ciągu ostatnich 10 lat.– Kolonoskopia jest precyzyjna i trwa od 15 do 40 minut. W zależności od wskazań medycznych badanie może być przeprowadzone w znieczuleniu miejscowym (z zastosowaniem żelu znieczulającego) lub znieczuleniu ogólnym – podaje Agnieszka Białas-Sitarska, rzecznik świętokrzyskiego oddziału NFZ.

Do udziału w programie nie jest potrzebne skierowanie. Wystarczy, że pacjent jest w grupie wiekowej, która kwalifikuje się do wykonania przesiewowej kolonoskopii i zgłosi się do placówki realizującej program.

Badania przesiewowe można wykonać w 7 miejscach w województwie, m.in. w Kielcach, Staszowie i Sandomierzu.

Wesprzyj nas!
Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO