Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

REGION

Alergików coraz więcej

wtorek, 15 kwietnia 2025 12:58 / Autor: Maria Karyś
Alergików coraz więcej
Alergików coraz więcej
Maria Karyś
Maria Karyś

Coraz więcej osób zmaga się z alergią. W 2024 roku poradnie alergologiczne w województwie świętokrzyskim odwiedziło prawie 29 tys. pacjentów, a w 2022 roku było ich mniej o 3,5 tys.

Alergia utrudnia życie. Bardzo często objawia się katarem siennym, kichaniem, swędzeniem i łzawieniem oczu. Ponadto może wystąpić kaszel i drapanie w gardle, duszności oraz uczucie ucisku w klatce piersiowej, swędzenie skóry z wysypką, a także zmęczenie i problemy z koncentracją.

Jak informuje lekarz Renata Pejas-Dulewicz, specjalista chorób wewnętrznych, chorób płuc w trakcie specjalizacji z alergologii, pierwsze objawy alergii na pyłki drzew pojawiają się już w styczniu (pylenie leszczyny).

– Potem dołącza się pylenie kolejnych drzew liściastych. Od maja trwa pylenie traw, potem chwastów aż do końca września. I to są właśnie miesiące wzmożonego zainteresowania poradnią alergologiczną, gdyż dolegliwości mogą być naprawdę uciążliwe i utrudniać codzienne funkcjonowanie. Prawidłowa diagnoza, włączenie odpowiedniego leczenia, a następnie odczulanie (niestety trwające od 3-5 lat) mogą je zniwelować do zera – wyjaśnia.

O ile alergie związane z dolegliwościami ze strony układu oddechowego należą do najczęstszych, to pacjenci zgłaszają się do lekarzy z coraz częściej z innymi dolegliwościami.

– Alergolog nie zajmuje się tylko objawami związanymi z alergią na pyłki ale również diagnostyką zmian skórnych: atopowych, kontaktowych, obrzęku naczynioruchowego. Ponadto diagnostyką alergii pokarmowych, uczuleń na owady błonkoskrzydłe, uczuleń na leki, leczeniem astmy alergicznej, kwalifikacją do leczenia biologicznego.  A ponieważ alergia jest uznawana za chorobę cywilizacyjną wzrost zachorowań jest powszechny, więc i zapotrzebowanie na wizyty u alergologa jest zdecydowanie większe – mówi lek. Renata Pejas-Dulewicz.

 W ubiegłym roku w całym województwie świętokrzyskim z wizyt w poradniach alergologicznych skorzystało prawie 29 tys. pacjentów (dorośli – ponad 19 tys. i dzieci – prawie 9 tys.). To więcej niż w 2022 roku (25,5 tys.). W ciągu dwóch lat o ponad trzy tysiące wzrosła liczba dorosłych korzystających z poradni oraz prawie o tysiąc u dzieci. 

Najczęściej diagnozowane choroby/symptomy wśród dorosłych to: naczynioruchowe i uczuleniowe zapalenie błony śluzowej nosa, dychawica oskrzelowa, alergiczne kontaktowe zapalenie skóry czy pokrzywka.

Natomiast u dzieci są to: naczynioruchowe i uczuleniowe zapalenie (błony śluzowej nosa), dychawica oskrzelowa, atopowe zapalenia skóry, przewlekłe zapalenie błony śluzowej jamy nosowej i gardła. Ponadto od dwóch lat drastycznie wzrosła ilość dzieci chorujących na choroby alergiczne noso-gardzieli.

Wesprzyj nas!
Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO