Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

PUBLICYSTYKA

Rodzina jest wartością

wtorek, 10 kwietnia 2018 06:34 / Autor: Tygodnik eM Kielce
Rodzina jest wartością
Rodzina jest wartością
Tygodnik eM Kielce
Tygodnik eM Kielce

Rozmowa z Agatą Wojtyszek, wojewodą świętokrzyskim

– Dwa lata temu rząd Beaty Szydło wprowadził program „Rodzina 500 Plus”. Co on zmienił?

– Przede wszystkim polepszył kondycję finansową polskiej rodziny i zlikwidował skrajne ubóstwo. Środki te nie tylko są wydawane na bieżące potrzeby, ale także inwestowane w edukację dzieci. Wiele rodzin, szczególnie wielodzietnych, nie mogło sobie pozwolić na przykład na wspólny wyjazd wakacyjny. Dzięki temu programowi rodzice i dzieci mogą razem spędzać czas.

– Program był też nadzieją na poprawę sytuacji demograficznej Polski. Czy tak się dzieje?

– Oczywiście. Można zaobserwować, że zwiększa się liczba urodzeń, co potwierdzają też lekarze ginekolodzy. Rodzina staje się wartością. Więcej dzieci, dobre ich wychowanie oraz edukacja to pożytek dla całego kraju. Dodam tylko, że programem w województwie świętokrzyskim objęliśmy ponad 118 tysięcy dzieci i ponad 78 tysięcy rodzin.

– Obok niego rodziny będzie wspierał program „Mieszkanie plus”. Jak wygląda początek działań w tym zakresie w województwie świętokrzyskim?

– Aby rodzina mogła stabilnie funkcjonować, potrzebuje mieszkania. Najbardziej zaawansowane działania są w Kielcach, bowiem już został podpisany list intencyjny. Myślę, że realizacja tego zadania będzie niebawem widoczna i skorzystają z niego pierwsze małżeństwa.

– Młode mamy wspiera program „Maluch plus”, który umożliwia tworzenie przedszkoli i żłobków.

– Kobieta powinna móc po okresie urlopu macierzyńskiego wrócić do pracy, a dziecku zapewnić opiekę. Cieszę się, że województwo świętokrzyskie sprawnie uczestniczy w tym programie, choć wiem, że są jeszcze gminy i powiaty, w których nie ma takich ośrodków. Zachęcamy więc samorządowców, aby z niego korzystali. Program umożliwia też tworzenie miejsc dla dzieci niepełnosprawnych, aby miały zagwarantowaną opiekę zgodnie ze swoimi potrzebami.

– Na jakich zasadach gminy mogą przystąpić do programu „Maluch plus”?

– Samorządy muszą złożyć stosowny wniosek. W jego prawidłowym przygotowaniu pomagają urzędnicy Świętokrzyskiego Urzędu Wojewódzkiego. Środki są przyznawane na tworzenie żłobków, klubów dziecięcych oraz przygotowanie opiekunów dziennych. Dotację można uzyskać także na utrzymanie już istniejących miejsc opieki nad dziećmi. W bieżącym roku pojawiła się nowa możliwość: z programu mogą skorzystać także powiaty, a nawet Urząd Marszałkowski. Na uwagę zasługuje też inna forma – opiekunowie dzienni – z której skorzystała na przykład gmina Brody. Tam przygotowywani są czterej opiekunowie, pod okiem których rodzice będą mogli zostawić swoje pociechy.

– Ile dzieci może przypadać na jednego opiekuna?

– Opiekun zajmuje się czworgiem lub pięciorgiem dzieci, a w przypadku niepełnosprawnych – trojgiem. Może to robić w swoim domu, ale profesjonalne miejsca opieki nad dziećmi są otwierane przy szkołach i przedszkolach, bo tam zagwarantowane jest właściwe bezpieczeństwo i opieka kadry pedagogicznej. Przy okazji reformy oświaty zwalniają się nowe sale, które można zaadoptować na opiekę nad małymi dziećmi.

– Mówiąc o wsparciu dla najmłodszych, warto też wspomnieć o programie dla najstarszych członków rodzin. Do nich adresowany jest program „Senior Plus”.

– Dzięki niemu powstają domy opieki społecznej i kluby seniora. Gminy chętnie sięgają po środki na ich tworzenie. W tym roku wpłynęło już co najmniej dziesięć wniosków i mam nadzieję, że podpiszemy umowę z kolejnymi gminami. Po naborze wniosków w 2017 roku, w województwie świętokrzyskim powstanie jedenaście nowych domów seniora. Prowadzone są w nich różne działania: terapeutyczne, plastyczne, muzyczne. Są też kawiarenki internetowe, w których zainteresowani pod okiem instruktora mogą nauczyć się, jak korzystać z internetu. Ludzie starsi bardzo chętnie do tych klubów uczęszczają i realizują się podczas zajęć.

– Programy, o których mówimy, pokazują rodzinę wielopokoleniową.

– Rodzina jest ostoją polskości. Od jej kondycji zależy kondycja państwa. Silna rodzina gwarantuje silne państwo. Dlatego stawiamy na różne programy wspierające ją. Rodzina i Kościół katolicki przyczyniły się do tego, że mimo 123 lat niewoli Polska przetrwała. Przekazywanie z pokolenia na pokolenie wartości chrześcijańskich i patriotycznych spowodowało, że odzyskaliśmy niepodległość. Dziś, budując przyszłość, musimy skupić się na rozwijaniu gospodarki, aby zapewnić bezpieczny i godny byt ekonomiczny polskim rodzinom. To na pewno wpłynie na tworzenie więzi rodzinnych, a w konsekwencji na rozwój Polski.

– Dziękuję za rozmowę.

Katarzyna Bernat

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO