Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

PUBLICYSTYKA

Prof. Urszula Oettingen: Cmentarze są miejscami pamięci narodowej

czwartek, 27 października 2022 11:52 / Autor: Katarzyna Bernat
Prof. Urszula Oettingen: Cmentarze są miejscami pamięci narodowej
Prof. Urszula Oettingen: Cmentarze są miejscami pamięci narodowej
Katarzyna Bernat
Katarzyna Bernat

Rozmowa z prof. Urszulą Oettingen, historykiem, wykładowcą Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach.

Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny przypominają nam wszystkich zmarłych. Jednocześnie cmentarze są miejscami pamięci narodowej, przypominają o historii oraz stanowią polskie dziedzictwo kulturowe.

Cmentarze są ważnymi miejscami pamięci narodowej, ponieważ cała historia i ta wielka i ta indywidualna, historia społeczności lokalnych tworzy naszą pamięć. Na cmentarzach możemy spotkać się z naszą historią, pamięć o naszych najbliższych i historii, którą tworzyli nasi przodkowie.

Skąd wzięła się nazwa cmentarz?

Pojawiła się w XIV wieku. Z języka łacińskiego oznacza miejsce spokoju, miejscu zaśnienia, czyli w taki ładny sposób mówi o losie człowieka i miejscu jego wiecznego spoczynku. Od czasów chrystianizacji Polski, cmentarze stały się miejscami bardzo ważnymi w liturgii kościelnej i znalazły się pod opieką Kościoła. Od wieku XX cmentarze pełnią różne funkcje w społeczeństwie i w naszej kulturze pamięci. Cmentarze i ich wygląd jest odzwierciedleniem naszego stosunku do przemijania i śmierci. Wiąże się to również z celem życia człowieka.

            W okresie średniowiecza śmierć byłą rzeczą powszednią. Śmierć była oswojona. Cmentarze były miejscami pamięci zbiorowej. Dopiero od XIX wieku cmentarze stały się miejscami pamięci indywidualnej.

Więcej w audycji: "Historia na fali" w czwartek 27 października o godz. 20 w Radiu eM Kielce.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO