PUBLICYSTYKA
Młodzi z papieżem Franciszkiem
Blisko 120-osobowa grupa młodzieży reprezentuje diecezję kielecką na Światowych Dniach Młodzieży w Rio de Janeiro. Odbędą się one od 23 do 28 lipca, ale młodzież z Kielc przebywa tam już od ponad tygodnia. Młodym ludziom towarzyszy ks. bp Marian Florczyk.
Wśród uczestników wyjazdu są osoby z różnych wspólnot i grup apostolskich oraz neokatechumenatu. Przygotowania do wyjazdu trwały w małych grupach już od lutego. Odbywały się także kwesty na ten cel. W parafiach diecezji zebrano ponad 90 tysięcy zł, aby wesprzeć finansowo młodzież wyjeżdżającą do Rio de Janeiro.
Diecezjalna grupa kielecka przebywa w miejscu, gdzie jest największe skupisko Polonii, czyli w Kurytybie w parafii św. Piotra i św. Pawła oraz w innych polskich parafiach. Tam w sobotę 20 lipca młoda para z Kielc wstąpi w związek małżeński.
W organizacji pobytu pomagają polscy księża pracujący w Brazylii. Zaplanowano m.in. zwiedzanie San Paulo, sanktuarium Aparecida, wodospadów Igazu i misji jezuitów.
Początki Światowych Dni Młodzieży sięgają 1984 roku kiedy na placu św. Piotra w Watykanie odbyło się pierwsze spotkanie młodzieży z papieżem Janem Pawłem II. Było ono związane z obchodami Jubileuszu Odkupienia. Z tej okazji Ojciec Święty wręczył młodym krzyż, który stał się później jednym ze znaków Światowych Dni Młodzieży. Jest on znany pod wieloma nazwami: Krzyż Roku Świętego, Krzyż Roku Jubileuszowego, Krzyż Pielgrzymujący. Nazywany jest także Krzyżem Młodych, ponieważ papież Jan Paweł II powierzył ten znak młodzieży, aby niosła go ze sobą po całym świecie.
Krzyż wędrował już po Europie, dotarł do obu Ameryk, Azji, Afryki i Australii, był obecny podczas każdych międzynarodowych obchodów Światowych Dni Młodzieży. Od 1994 roku krzyż peregrynuje przez cały rok po diecezjach kraju, który organizuje kolejny międzynarodowy ŚDM. Pielgrzymka ta stanowi formę duchowego przygotowania danego kraju do przyjęcia papieża i młodzieży z całego świata.
W 2003 roku papież Jan Paweł II podarował młodzieży drugi symbol wiary Ikonę Matki Bożej Salus Populi Romani, aby niosła ją po świecie razem z krzyżem. Jest to współczesna kopia prastarego, świętego obrazu znajdującego się w pierwszej i największej na zachodzie bazylice poświęconej Maryi – Bazylice Matki Bożej Większej (Śnieżnej).
Od 25-28 lipca młodzi wezmą udział w spotkaniu z papieżem Franciszkiem. Odbędzie się ono pod hasłem: „Idźcie i nauczajcie wszystkie narody” (Mt. 28,19). Wzywa ono młodych ludzi do tego, aby byli świadkami Chrystusa Zmartwychwstałego. Patronami tegorocznych Dni Młodzieży m.in. są Matka Boża z Aparecity Opiekunka Kościoła i rodzin, św. Teresa z Lisieux patronka misji oraz bł. Jan Paweł II przyjaciel młodzieży.
Papież spotka się z młodymi ludźmi 25 lipca na plaży Copacabana, gdzie wygłosi przemówienie. W piątek odbędzie się Droga Krzyżowa, a w sobotę czuwanie z Ojcem Świętym. W niedzielę rano papież Franciszek będzie sprawował Mszę świętą, podczas której ogłosi, gdzie odbędą się kolejne ŚDM.
Dotychczas Światowe Dni Młodzieży odbywały się m.in. w Rzymie, Paryżu, Buenos Aires, Częstochowie, Manilii, Denver, Kolonii, w Sydney i w 2011 roku w Madrycie.