Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

PUBLICYSTYKA

Kielce z „Mieszkaniem +”

sobota, 18 listopada 2017 06:02 / Autor: Tygodnik eM Kielce
Kielce z „Mieszkaniem +”
Kielce z „Mieszkaniem +”
Tygodnik eM Kielce
Tygodnik eM Kielce

Znamy już wszystkie szczegóły budowy w Kielcach osiedla w ramach rządowego programu „Mieszkanie Plus”. Władze miasta przed kilkoma dniami podpisały list intencyjny w tej sprawie z Krajowym Zasobem Nieruchomości. Prace mają się rozpocząć w przyszłym roku.

Zgodnie z opracowaną koncepcją, na części działki przy ulicy Lecha o powierzchni 13 tysięcy metrów kwadratowych powstanie pięć budynków wielorodzinnych wraz z infrastrukturą towarzyszącą i małą architekturą: drogami wewnętrznymi, parkingami, ciągiem spacerowym oraz placem zabaw. W pięciokondygnacyjnych budynkach wyposażonych w windy i ułatwienia dla osób niepełnosprawnych, powstanie 155 mieszkań 2–, 3– i 4–pokojowych o powierzchni od 38 do 64 metrów kwadratowych. Wszystkie będą mieć balkony lub tarasy oraz przynależne komórki lokatorskie. W podpiwniczeniach czterech budynków zlokalizowano 58 miejsc.

– Osiedle powstanie wśród terenów zielonych, bo w części południowo–zachodniej tego terenu przewidujemy budowę parku rekreacyjnego. Będzie także otwarte na pozostałe bloki na Czarnowie – mówi Agata Kalita, dyrektor wydziału mieszkalnictwa w kieleckim ratuszu.

Za ile?

Ceny wynajmu mieszkań nie powinny przekroczyć 15 złotych za metr kwadratowy. – 50 procent mieszkań oraz 20 procent lokali usługowych może być sprzedane po cenie rynkowej. Druga część ma gwarantowaną stałą kwotę najmu lub najmu z opcją dojścia do własności w perspektywie 30 lat. Jeśli ktoś się zdecyduje na taką formułę, wówczas najem obowiązuje przez 15 lat z gwarancją ceny – mówi Tomasz Żuchowski, wiceminister infrastruktury i budownictwa, który uczestniczył w podpisaniu umowy.

– Kielce są dobrym przykładem dla wszystkich samorządów. List intencyjny to najlepszy tego dowód. Wasze miasto jest pierwszą stolicą województwa, która podpisała taką umowę z Krajowym Zasobem Nieruchomości. To także wynik naszych spotkań oraz konsultacji, jakie odbyły się w urzędzie wojewódzkim w połowie października. Wkrótce będzie można przystąpić do powołania spółki celowej, uregulowania wkładu i jego wysokości – podkreślał Żuchowski.

Bez kredytu

Kielce są ósmym miastem w Polsce, które przystąpiło do programu. Ze Świętokrzyskiego deklaracje takie złożyły jeszcze gminy Chmielnik, Jędrzejów oraz Strawczyn, jednak nie zostały przyjęte, bo nie spełniały wymogów. List intencyjny wystosował także Sandomierz, ale na razie wstrzymał działania.

Inwestycja będzie finansowana z funduszy Ministerstwa Infrastruktury. Wcześniej ratusz podpisał pilotażową umowę z Bankiem Gospodarstwa Krajowego, jednak nie była ona korzystna. – BGK oferował nam udzielenie komercyjnego kredytu, ale zrezygnowaliśmy z niego, ponieważ pieniądze z ministerstwa są bez obsługi kredytowej. Dzięki temu koszt budowy powinien być niższy, zgodny z tym, co przewiduje zarządzenie ministra dotyczące mieszkań budowanych z Krajowego Zasobu Nieruchomości, które weszło w życie 11 września – wyjaśnia Agata Kalita.

W ciągu siedmiu dni od podpisania listu intencyjnego z Krajowym Zasobem Nieruchomości zostanie powołany zespół roboczy, w którym znajdą się przedstawiciele obu stron. Wówczas urzędnicy dopracują warunki umowy inwestycyjnej. Ta powinna być zawarta najpóźniej 180 dni od dnia podpisania listu intencyjnego. – Mamy nadzieję, że budowa ruszy w przyszłym roku – dodaje dyrektor Agata Kalita.

Piotr Natkaniec

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO