Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

PUBLICYSTYKA

Energetyczna gwiazda

niedziela, 23 lipca 2017 06:17 / Autor: Tygodnik eM Kielce
Energetyczna gwiazda
Autorstwa only_kim
Energetyczna gwiazda
Autorstwa only_kim
Tygodnik eM Kielce
Tygodnik eM Kielce

Najbardziej obfitym źródłem energii odnawialnej jest promieniowanie słoneczne. Do niedawna korzystanie z tego rodzaju energii nie opłacało się, ponieważ koszt założenia odpowiedniej instalacji był bardzo wysoki. Jak jest dziś?

Zdaniem specjalistów, dzięki upowszechnieniu się paneli fotowoltaicznych wykorzystanie energii promieniowania słonecznego jest coraz popularniejsze. Nowoczesne instalacje OZE mogą korzystać nie tylko z pełnego nasłonecznienia, ale również z promieniowania rozproszonego. Promieniowanie słoneczne może być również wykorzystywane przez kolektory słoneczne, służące do ogrzewania wody użytkowej. W instalacjach stosuje się połączenie paneli fotowoltaicznych i kolektorów słonecznych.

Słońce w gniazdku

Instalacja fotowoltaiczna służy do zamiany energii promieniowania słonecznego na energię elektryczną. Składa się z paneli fotowoltaicznych, falownika, konstrukcji nośnej, okablowania i osprzętu instalacyjnego oraz zabezpieczeń. Licznik dwukierunkowy jest montowany przez zakład energetyczny i na jego koszt.

Bardzo ważna przy analizie doboru instalacji jest wielkość zużycia energii. Określamy ją na podstawie rachunków za energię elektryczną. - Dla domów mieszkalnych zużycie energii elektrycznej wynosi od 3 000 kWh do 5 000 kWh rocznie. Na podstawie zużycia energii dobiera się wielkość instalacji, która pokryje od 90 do 100 procent zapotrzebowania rocznego na energię eklektyczną. W takiej sytuacji mieszkańcy będą prosumentami. Ważne, by nie przewymiarować instalacji i nie stać się producentami energii – ostrzega Renata Ciesielska, doradca energetyczny z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Kielcach.

Z 1kW mocy instalacji możemy w optymalnych warunkach uzyskać 0,9 MWh prądu elektrycznego. Instalacja o takiej mocy kosztuje od 5 do 7 tysięcy złotych brutto. Koszt instalacji dla domu jednorodzinnego wyniesie więc od 18 do około 30 tysięcy złotych.

Zgodnie z ustawą o odnawialnych źródłach energii prosument to odbiorca końcowy, dokonujący zakupu energii elektrycznej na podstawie umowy kompleksowej, wytwarzający energię elektryczną wyłącznie z odnawialnych źródeł energii w mikroinstalacji, w celu jej zużycia na potrzeby własne. W ramach systemu upustów rozliczeniu podlega energia elektryczna wprowadzona do sieci. Nadwyżka tej wyprodukowanej będzie trafiała do sieci, która posłuży jako tak zwany „magazyn energii”. Mechanizm ten pozwoli pobrać prosumentowi darmową energię w zamian za wprowadzany do niej prąd z mikroinstalacji. Za każdą kilowatogodzinę wprowadzoną do sieci operatora prosument ma prawo otrzymać „rabat” na kupowaną przez niego energię w czasie zwiększonego zapotrzebowania. System opustów ma obowiązywać prosumenta w okresie 15 lat, a rozliczenia będą realizowane w cyklach rocznych.

Może dofinansowanie?

Z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego na lata 2014-2020 możliwe jest dofinansowanie projektów parasolowych polegających na budowie urządzeń służących do wytwarzania energii elektrycznej lub cieplnej, pochodzącej ze źródeł odnawialnych z możliwością podłączenia do sieci dystrybucyjnej.

Wnioski na dofinansowanie tych instalacji mogą składać jednostki samorządu terytorialnego lub podmioty działające w ich imieniu, a także związki i stowarzyszenia jednostek samorządu terytorialnego. Wnioski oceniane będą w trybie konkursowym, co oznacza, że dofinansowanie uzyskają najlepsze koncepcje. Projekty mogą otrzymać dofinansowanie w formie bezzwrotnej do 60 procent liczonych w stosunku do całkowitych kosztów kwalifikowalnych, a maksymalna wartość dofinansowania dla projektu to 3 miliony złotych.

Piotr Wójcik

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO