PUBLICYSTYKA
Edyta Krężołek: Absurdy PRL pokazują popularne seriale z lat 80. XX wieku
Rozmowa z Edytą Krężołek, historykiem z Delegatury IPN w Kielcach.
Absurdy PRL, często wyśmiewane bywały w popularnych serialach, jak na przykład "Alternatywy 4". Film przenosi nas do tej rzeczywistości lat 80. XX wieku.
Choć żadne daty nie padają w tym serialu i toczy się on w nieokreślonym czasie, jednak jest wiele przesłanek, które pokazują nam jak wyglądało życie w PRL. Historia powstania serialu jest interesująca. Pomysł powstał już pod koniec lat 70. Początkowo został odrzucony. Kiedy w 1980 roku zaistniała Solidarność, wtedy ten pomysł uzyskał akceptację. Rozpoczęto produkcję, którą przerwał stan wojenny, ale do niego powrócono. Serial zakończono w pierwszej połowie lat 80. Początkowo nie mógł być emitowany w telewizji. Krążył więc na kasetach video. Oficjalnie został wyemitowany w 1986 roku.
W serialu widzimy przekrój społeczny: robotnika, profesora, aparatczyka partyjnego, alkoholika, nauczycielkę, artystkę, tych postaw i grup można mnożyć.
Mamy tam niejako społeczeństwo polskie w miniaturze. Cały przekrój osobowości, które prezentowały różne grupy społeczne i ich zapatrywania na władzę. Wiele tych ludzkich historii pewnie wydarzyło się naprawdę. W serialu możemy zobaczyć różne postawy.
Więcej o absurdach PRL powiemy w audycji "Historia na fali", czwartek 27 października, godz. 20 w Radiu eM Kielce.