Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

PUBLICYSTYKA

Chęciny blisko… Oscara

poniedziałek, 27 lutego 2017 06:21 / Autor: Tygodnik eM Kielce
Chęciny blisko… Oscara
Chęciny blisko… Oscara
Tygodnik eM Kielce
Tygodnik eM Kielce

Z mianem świętokrzyskiego miasta akademickiego kojarzymy przede wszystkim Kielce. Tymczasem również Chęciny dysponują ważnym ośrodkiem naukowym, będącym częścią Uniwersytetu Warszawskiego. Co ciekawe, ta część uczelni jest także interesująca… architektonicznie.

Europejskie Centrum Edukacji Geologicznej Uniwersytetu Warszawskiego w podchęcińskim Korzecku, zlokalizowane w dawnym kamieniołomie na zboczach góry Rzepka, zostało nominowane do jednej z najbardziej prestiżowych nagród w świecie architektury, potocznie zwanej „Oscarem architektów”. Jest ona przyznawana co dwa lata (od 1987 roku) z inicjatywy Komisji Europejskiej i Fundacji Miesa van der Rohe projektom stanowiącym najważniejszy wkład w rozwój europejskiej architektury. Nominacja znajdującej się w Korzecku placówki naukowej do tej nagrody to zdaniem Roberta Jaworskiego, burmistrza Chęcin, kolejny przykład, że jego gminę warto odwiedzać nie tylko dla samego zamku.

Geologiczny klimat

Jak podkreśla burmistrz, obiekt świetnie wpisuje się w lokalny klimat. Sama nominacja zaś jest w jego opinii wielkim wyróżnieniem: – To ogromny powód do dumy, że w tak małej gminie udało się wybudować ośrodek o randze europejskiej. Na pewno zastosowane w nim innowacje i architektura powodują, że jest on nieco inny niż klasyczne obiekty instytutów i ośrodków naukowych.

Według burmistrza, na uwagę zasługuje chociażby ciekawa bryła budynku. Nie bez znaczenia pozostaje również elewacja wykonana z lokalnego surowca. Na dodatek Centrum Edukacji Geologicznej jest proekologiczne. Energia niezbędna do jego zasilania pochodzi w 90 procentach ze źródeł odnawialnych, a dach porasta zieleń. Choć obiekt ma przede wszystkim charakter naukowo-konferencyjny, to bardzo chętnie odwiedzają go również turyści. Przyciąga ich nie tylko ciekawa architektura samego centrum, ale i piękna panorama okolic Chęcin, jaka rozpościera się z tego miejsca. Na uwagę zasługują też rozwiązania zastosowane wewnątrz gmachu. – Ściany audytorium są wykonane z bloków skalnych. Nadaje to temu miejscu niepowtarzalny klimat – twierdzi Jaworski.

Za przygotowanie projektu odpowiedzialne było studio WXCA z Warszawy. Jak mówią jego przedstawiciele, główną inspiracją w tworzeniu wizji budynku był widok skał podchęcińskiego kamieniołomu o zachodzie słońca.

Akademickie Chęciny

Europejskie Centrum Edukacji Geologicznej Uniwersytetu Warszawskiego to jednak nie tylko ciekawe rozwiązania architektoniczne i atrakcyjne turystycznie miejsce. To przede wszystkim ważny ośrodek naukowy. Wydział Geologii Uniwersytetu Warszawskiego, którego częścią jest podchęcińskie centrum, kształci specjalistów w różnych dzidzinach, między innymi paleontologów, tektoników, geochemików czy geologów inżynierskich. Istotną rolę w ich edukacji odgrywają zajęcia terenowe. Góry Świętokrzyskie stanowią poligon doświadczalny dla przyszłych naukowców, odgrywając rolę wręcz pierwszoplanową dla ich pracy.

– Przybywa do nas bardzo wielu studentów, nie tylko Uniwersytetu Warszawskiego, ale innych ośrodków, zarówno polskich, jak i zagranicznych. Naukowy klimat otaczający naszą gminę owocuje również szeregiem opracowań na temat tych okolic – dodaje Jaworski.

A nam wypada tylko życzyć, by stojący w Korzecku budynek zgarnął "Oscara architektów" i jeszcze bardziej rozsławiał gminę.

Piotr Wójcik

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO