Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

PUBLICYSTYKA

A może pompa ciepła?

wtorek, 08 sierpnia 2017 06:18 / Autor: Tygodnik eM Kielce
A może pompa ciepła?
A może pompa ciepła?
Tygodnik eM Kielce
Tygodnik eM Kielce

Budynki można ogrzewać bez spalania drewna, węgla i gazu. Jak to możliwe? Odpowiedź brzmi: dzięki pompom ciepła. Co o nich wiemy?

Pompa ciepła pozyskuje darmową energię z zasobów naturalnych. Wykorzystuje energię słoneczną i geotermalną, skumulowaną w gruncie i wodach podziemnych, przetwarza ją na energię cieplną, a następnie przepompowuje ją do instalacji centralnego ogrzewania i instalacji ciepłej wody użytkowej.

Fizyka i ogrzewanie

Podstawą pracy pompy cieplnej są procesy termodynamiczne, zachodzące przy współudziale czynnika chłodniczego. – Ciepło z ośrodka o niższej temperaturze, tak zwanego dolnego źródła, którym może być grunt, woda lub powietrze, jest transportowane do ośrodka o temperaturze wyższej. To tak zwane górne źródło, czyli po prostu system grzewczy – wyjaśnia Justyna Podyma-Mesek, doradca energetyczny z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Kielcach.

Istotą działania pompy ciepła jest cykl zwany obiegiem termodynamicznym. Niskotemperaturowe ciepło z gruntu czy powietrza przekazywane jest w parowniku do instalacji wypełnionej czynnikiem chłodniczym, który w wyniku przejęcia ciepła zamienia się w gaz. Ogrzany gaz zostaje sprężony przez sprężarkę. Znacznie podnosi to jego temperaturę. Ten gorący gaz skrapla się w skraplaczu, oddając ciepło wodzie, która wypełnia system grzewczy w naszym domu. Ochłodzona ciecz przepływa przez zawór rozprężny i wraca do parownika. Cały proces rozpoczyna się ponownie. – Do napędu pompy ciepła potrzeba czterokrotnie mniej energii niż ona wytwarza. Przeciętnie pompa zużywa 1 kWh energii elektrycznej do napędu sprężarki, a dostarcza 4 kWh ciepła.

Nie wszędzie zastosujesz

Efektywność pompy ciepła jest uzależniona od warunków, w jakich pracuje; im mniejsza różnica temperatur miedzy dolnym a górnym źródłem, tym współczynnik jest wyższy, a urządzenie bardziej wydajne. – Pompy ciepła dobrze się sprawdzają w budynkach nowych lub zmodernizowanych. Wykorzystywane są tam zazwyczaj w ramach niskotemperaturowych systemów, takich jak na przykład ogrzewanie podłogowe. W tradycyjnej instalacji z grzejnikami wymagana jest znacznie wyższa temperatura wody, dlatego stosowanie pompy ciepła odbiłoby się niekorzystanie na parametrach ogrzewania. Nie ma natomiast żadnego sensu ogrzewanie pompą ciepła budynków starych, źle ocieplonych i z nieszczelną stolarką – wyjaśnia Justyna Podyma-Mesek.

Pompa ciepła jest bardzo często alternatywą dla ogrzewania gazowego, olejowego oraz elektrycznego. To doskonałe rozwiązanie, szczególnie tam, gdzie nie ma podłączenia do sieci gazowej, a występuje jedynie przyłącze energetyczne. Rosnąca popularność pomp ciepła sprawia, że koszty jej zakupu i instalacji są coraz niższe. Zanim jednak zainwestujemy, warto najpierw pomyśleć o porządnym dociepleniu budynku.

Piotr Wójcik

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO