MIASTO
Zbadaj słuch
Specjalny słuchobus, czyli mobilne laboratorium słuchu dotarło dziś do Kielc. Do godziny 16. wszyscy zainteresowani mogą skorzystać z darmowych badań słuchu.
- Testy słuchu są dostępne dla każdego, nie trzeba mieć przy sobie żadnych skierowań lekarskich. Są oczywiście bezbolesne i nie zajmują więcej niż kwadrans. Pacjent zakłada specjalne słuchawki, przez które przepuszczane są dźwięki o coraz wyższych częstotliwościach. Jeśli pacjent słyszy dany dźwięk, musi nacisnąć przycisk. Ekipa słuchobusu wykonuje badania dwustopniowo. Pierwszy etap, trwający 30 sekund to test ecola. Przechodzą go wszyscy. Jeśli wykazuje jakiekolwiek wady, pacjent przechodzi drugi, dokładniejszy test audiometryczny. Każdy przebadany otrzyma na koniec konkretne, zindywidualizowane informacje o tym, w jakim stanie jest jego słuch i co robić, aby o niego dbać – informuje Robert Kozubal, koordynator akcji.
W Kielcach słuchobus stacjonuje na ulicy Sienkiewicza, na mostku obok „Ławeczki Karskiego”. Z bezpłatnych badań skorzystał między innymi Michał Martyniuk . – Myślę, ze każde tego typu wydarzenie, gdzie możemy skontrolować nasze zdrowie jest bardzo ważne. Do specjalistów z reguły jest bardzo trudno się dostać i nie zawsze mamy na to czas. A tu, przy okazji spaceru po ulicy Sienkiewicza można sobie zbadać słuch – powiedział.
Narodowy Test Słuchu to największa w Polsce kampania społeczna profilaktyki chorób słuchu.
W tym roku realizowana jest już 7. edycja akcji. I z tej okazji, organizatorzy w trakcie kampanii chcą przestrzegać Polaków przed „7-ma grzechami głównymi wobec słuchu”. – Te grzechy to: ignorowanie pierwszych objawów ubytku słuchu, unikanie ciszy, czyli życie w ciągłym hałasie, unikanie badań słuchu, ignorowanie ubytku słuchu u najbliższych, świadome bombardowanie uszu decybelami ze słuchawek wewnątrzusznych, unikanie ochronników słuchu, nie stosowanie ochronników słuchu w pracy oraz unikanie aparatów słuchowych – wymienia koordynator.
Badania słuchu stają się koniecznością, ponieważ straciliśmy kontrolę nad hałasem. Według CBOS na nadmierny hałas narzeka aż 70% badanych Polaków. Szacuje się, że w aż 13 milionów mieszkańców naszego kraju zagrożonych jest hałasem. Badania mówią o 6 milionach seniorów z wadą słuchu.