MIASTO
Zapowiada się prawdziwie kulturalny weekend. Sprawdź, co nas czeka
Rekonstrukcja historyczna, Świętokrzyskie Dni Muzyki, a może wernisaż? W najbliższy październikowy weekend będziemy mieli możliwość zasmakować w kulturze wszelkiego rodzaju, bo w planach znajduje się sporo ciekawych propozycji…
W MIEŚCIE
- Świętokrzyskie Dni Muzyki
22-29 października, Filharmonia Świętokrzyska. Motywem przewodnim koncertu jest obecność i rola człowieka we współczesnym świecie. Chaccone, to jedna z części Polskiego Requiem Krzysztofa Pendereckiego, niezwykle dramatyczna kompozycja, dość często funkcjonująca dziś samodzielnie, a napisana tuż po śmierci papieża Jana Pawła II. Podłożem ideowym III Koncertu fortepianowego Zygmunta Krauzego, skomponowanego na zamówienie festiwalu Warszawska Jesień, jest niezgoda na realia współczesnego świata. Dopełnieniem koncertu będzie Symfonia C-dur Józefa Elsnera.
http://www.filharmonia.kielce.com.pl/pazdziernik21.html#29sdm
Ballady bez romansów
Sobota-Niedziela, 22-23 października, godzina 19, KTT. Rozpoczęły się próby do widowiska taneczno-muzycznego Kieleckiego Teatru Tańca pt.„Ballady bez Romansów – Mickiewicz wzruszony”, powstającego w ramach programu Ministerstwa Kultury Dziedzictwa Narodowego i Sportu „Przestrzenie Sztuki”. Będzie to interdyscyplinarne widowisko, powstające na podstawie utworu literackiego Adama Mickiewicza pt. „Ballady i Romanse”. Linia dramaturgiczna spektaklu opiera się na następujących balladach: „Lilije”, „Świtezianka”, „Romantyczność” i „Dudarz”. 22 października 2021 r. odbędzie się otwarta dla publiczności próba generalna, 23 października 2021 r. zapraszamy na premierę widowiska. Intencją Kieleckiego Teatru Tańca, jako operatora programu Przestrzenie Sztuki w województwie świętokrzyskim, jest wielopłaszczyznowa integracja lokalnych środowisk artystycznych z twórcami światowego formatu. Jego główną ideą zaś była konsolidacja doświadczenia i artystycznej siły zawodowców z różnych dziedzin sztuki, z energią osób, nie posiadających technicznego zaplecza i niezwiązanymi ze środowiskiem tancerzy.
https://ktt.pl/ballady-bez-romansow-mickiewicz-wzruszony-przestrzenie-sztuki-opis-projektu/
Dziecięca Estrada Folkloru
Sobota, 23 października, godzina 9, WDK. Wojewódzki Dom Kultury im. J. Piłsudskiego w Kielcach oraz Starostwo Powiatowe w Kielcach zapraszają do udziału w konkursie „Dziecięca Estrada Folkloru”. Konkurs odbędzie się 23 października o godzinie 9.00 w sali widowiskowej WDK. Konkurs odbędzie się w kategoriach: zespoły śpiewacze, zespoły pieśni i tańca, kapele oraz soliści wokaliści i instrumentaliści z terenu województwa świętokrzyskiego. Chętni nie powinni przekraczać 18 roku życia. Jury oceniać będzie poziom artystyczny występu (czyli czystość śpiewu, dykcję, technikę wykonania, interpretację), dobór repertuaru, a także zgodność etnologiczną z kulturą i tradycją regionu reprezentowanego przez wykonawcę. Najlepsi z nich otrzymają dyplomy i nagrody ufundowane przez organizatora oraz sponsorów.
http://www.wdkkielce.pl/asp/pl_start.asp?typ=13&menu=2&dzialy=2&akcja=artykul&artykul=1193
Debata „Jaka Polska? Jaki Kościół?”
Niedziela, 24 października, Instytut Kultury Spotkania i Dialogu, „Jaka Polska? Jaki Kościół?”, to zainaugurowany w roku 2012 przez Stowarzyszenie im. Jana Karskiego cykl, którego motyw przewodni stanowi zaczerpnięte z twórczości Juliusza Słowackiego pytanie: „Polska, ale jaka?”, mówi Andrzej Białek ze Stowarzyszenia im. Jana Karskiego.
https://www.emkielce.pl/kultura/na-plantach-o-polsce-i-kosciele
Programowanie dziecinnie proste – Code Week 2021
Niedziela, 24 października, godzina 13, ECN. Energetyczne Centrum Nauki KPT zaprasza na programistyczne warsztaty w ramach kolejnej edycji Code Week. EU Code Week (Europejski Tydzień Kodowania) to oddolna inicjatywa promująca programowanie i mająca na celu kształcenie umiejętności cyfrowych. Do wydarzenia dołącza wiele instytucji, szkół, kół zainteresowań, które chcą podkreślić istotę programowania, jego wagę w codziennym życiu oraz zamiłowanie do tej tematyki. Energetyczne Centrum Nauki KPT jak co roku, ponownie włączyło się w akcję i zaprasza do udziału w międzypokoleniowych warsztatach.
https://ecn.kielce.pl/index.php/pl/2021/10/12/programowanie-dziecinnie-proste-code-week-2021/
W REGIONIE
Jesienny Salon Sztuki w Ostrowcu Świętokrzyskim
Piątek, 22 października, godzina 18, BWA Ostrowiec Świętokrzyski. Na uroczysty wernisaż wystawy konkursowej XV Międzynarodowego Jesiennego Salonu Sztuki zaprasza BWA w Ostrowcu Świętokrzyskim. „Międzynarodowy Jesienny Salon Sztuki w Ostrowcu Świętokrzyskim staje się coraz bardziej rozpoznawalnym i oczekiwanym wydarzeniem w skali kraju. Poprzez swoją otwartą formułę stanowi bowiem szeroki, panoramiczny obraz najnowszej polskiej sztuki. A tym samym stwarza okazję do wielu pytań i refleksji. Najbardziej oczywistym tematem są nowe tendencje, nowe kierunki zainteresowań i niepokojów twórców. Co zresztą zawsze przypomina wróżenie z fusów, bo dziś można znaleźć przykłady na dowolną tezę. Zarówno na restytucję kubizmu, zredefiniowanego rokoko, albo zamiany sztuki w „autentyczną wściekłość”, jak to niedawno deklarował jakiś neopolitruk udający krytyka sztuki.
http://www.bwa.ostrowiec.pl/15-miedzynarodowy-jesienny-salon-sztuki-rozstrzygniecie/
Spotkanie autorskie z Andrzejem Franaszkiem w Chmielniku
Piątek, 22 października, godzina 15, Świętokrzyski Sztetl. Spotkanie autorskie z Andrzejem Franaszkiem odbędzie się w ramach cyklu „Kto ratuje jedno życie”, dofinansowanego przez Muzeum Historii Polski w Warszawie przyznanego w ramach programu „Patriotyzm Jutra 2021”. Wydarzenie wpisuje się w obchodzoną w 2021 roku 110. rocznicę urodzin Czesława Miłosza.
https://www.emkielce.pl/kultura/swietokrzyski-sztetl-o-miloszu-wkrotce-wyjatkowe-spotkanie
Śladem wrześniowej chwały Oręża Polskiego 1939-2021. Rekonstrukcja historyczna
Niedziela, 23 października, godzina 14, Park Etnograficzny w Tokarni. Treścią rekonstruowanych wydarzeń będą walki jednostek Wojska Polskiego, toczone we wrześniu 1939 roku. Areną dynamicznego widowiska będzie pole przed wiatrakiem z Grzmucina, gdzie w kilku epizodach przedstawione zostaną fragmenty wrześniowych walk Wojska Polskiego z hitlerowskim i sowieckim najeźdźcą. W widowisku weźmie udział 70 rekonstruktorów reprezentujących najbardziej renomowane grupy historyczne z całej Polski. Odtwórcom „żywej historii” towarzyszyć będą konie kawaleryjskie, pojazdy mechaniczne oraz profesjonalna grupa pirotechniczna, co gwarantuje dostarczenie widzom niezapomnianych wrażeń, a jednocześnie pozwoli na lepsze poznanie historii wojennej naszego regionu.
https://www.mwk.com.pl/slider/6607-sladem-wrzesniowej-chwaly-oreza-polskiego-1939-2021