MIASTO
Za nami VII Świętokrzyska Gala Wolontariatu
Podczas VII Świętokrzyskiej Gali Wolontariatu uhonorowano najaktywniejszych wolontariuszy. W tegorocznej edycji wpłynęło 40 zgłoszeń. Tego dnia obchodzimy również Międzynarodowy Dzień Wolontariusza (5 grudnia).
- Wolontariat to już nie tylko praca w schronisku lub z dziećmi, to również praca biurowa na rzecz innych organizacji. Jednymi z grup, które kiedyś otrzymały Laur Wolontariatu były panie z archiwum diecezjalnego, które układały dokumenty. Wolontariat to nie tylko dawanie, ale również przyjmowanie, nabywanie nowych umiejętności, kompetencji i znajomości - mówi Wiktor Tutaj, prezes Regionalnego Centrum Wolontariatu w Kielcach.
- W tym roku nagrodzona została wolontariuszka hospicjum, która od wielu lat świadczy swoją pomoc na rzecz Caritas imienia Świętej Matki Teresy z Kalkuty, jak również nauczyciele, którzy podczas wojny na Ukrainie tworzą miejsca dla uchodźców oraz osoby które działają na rzecz żołnierzy i ognisk wychowawczych - mówi Monika Wilk, koordynator Diecezjalnego Centrum Wolontariatu.
Jak twierdzi senator Krzysztof Słoń, ambasador wolontariatu w Kielcach, żeby człowiek mógł dobrze funkcjonować powinien myśleć nie tylko o sobie, ale też o innych.
- Wolontariusze to bohaterowie naszej codzienności, ponieważ ludzie potrzebują przełamać bariery komunikacyjne oraz pomocy, żeby dojechać w jakieś miejsce,jak również wysłuchania i zrozumienia - kontynuuje.
Ksiądz Krzysztof Banasik informuje, że pomaganie jest jednym z najpiękniejszych przejawów naszego człowieczeństwa.
- Każdy powinien pomagać na miarę swoich możliwości, czasu, umiejętności i wieku. Od najmłodszych lat powinniśmy uwrażliwiać dzieci na postawę społeczną, dzięki temu wyrastają w duchu otwartości - mówi ksiądz Krzysztof Banasik, zastępca dyrektora Caritas Decyzji Kieleckiej.
Jednym ze zdobywców tegorocznej statuetki Laur Wolontariatu jest Karolina Krajewska - Brelska, nauczycielka języka angielskiego w Powiatowym Zespole Szkół w Łopusznie.
- Całe moje życie jestem wolontariuszem, a obecnie jestem szefową Szkolnego Koła Wolontariatu. Pomaganie to część mojego życia, zajmuję się tym od szkoły podstawowej- mówi Karolina Krajewska - Brelska.
Tegoroczne statuetki Laur otrzymały:
- Marzena Dąbrowska- wolontariuszka od 2017 roku pomaga pacjentom Hospicjum im. Św. Matki Teresy z Kalkuty.
- Karolina Krajewska - Brelska - czynny członek Koła Gospodyń Wiejskich w Lasocinie, a od ponad 10 lat zaangażowana jako wolontariuszka oraz lider rejonu Szlachetnej Paczki.
- Tomasz Puchrowicz - jako wolontariusz działa od 2003 roku. Działa w Szlachetnej Paczce jako wolontariusz i lider regionu. Współorganizował Światowe Dni Młodzieży w dekanacie jędrzejowskim.