MIASTO
Wielofunkcyjny stadion PŚk już otwarty! Jego budowa kosztowała 15 mln zł
Na ten obiekt czekały nie tylko władze uczelni, ale przede wszystkim studenci. Po ponad półtora roku wielofunkcyjny i nowoczesny stadion lekkoatletyczny został oddany do użytku. W uroczystym otwarciu wziął udział m.in. Tomasz Majewski, dwukrotny mistrz olimpijski w pchnięciu kulą, obecnie wiceprezes PZLA.
- To bardzo ładny stadion – stwierdza Tomasz Majewski. - Mam nadzieję, że nie zabraknie chętnych do korzystania z niego. Cieszę się, że przy tak prężnie rozwijającej się uczelni powstał tak fajny obiekt. Wierzę, że będzie on stanowił początek wielu osiągnięć sportowych. Jeden porządny stadion może naprawdę rozruszać cały region pod względem lekkiej atletyki – zaznacza sportowiec.
W ramach inwestycji powstało między innymi: boisko o nawierzchni z trawy sztucznej, bieżna ogólna do biegów z przeszkodami, bieżnia prosta do biegów na sto metrów, skocznia do skoków w dal, skocznia do skoków wzwyż i o tyczce, rzutnia do pchnięcia kulą, siłownia zewnętrzna oraz trybuny.
- Mamy najnowocześniejszy stadion w Kielcach, na którym możemy rozgrywać zawody na poziomie krajowym – mówi Artur Maciąg, prorektor ds. studenckich i dydaktyki PŚk. - To było nasze marzenie, żeby dać studentom nie tylko możliwość rozwoju intelektualnego, ale również fizycznego. Mamy nadzieję, że ten stadion będzie stanowił wizytówkę Politechniki Świętokrzyskiej – dodaje.
Zadowolenia z nowego obiektu nie kryją studenci oraz absolwenci uczelni, wśród nich senator RP, Krzysztof Słoń, który 30 lat temu był piłkarzem drużyny AZS Politechniki.
- Tu, gdzie teraz powstał ten wspaniały kompleks było nasze stare, trawiaste boisko. Mogliśmy tylko pomarzyć o tak nowoczesnym, wielofunkcyjnym obiekcie. Życzę studentom znakomitych osiągnięć, zarówno w nauce, ale też tych sportowych, bo mają już gdzie w pełni rozwijać swoje talenty - mówi senator Krzysztof Słoń.
- Dla mnie, jako fanki i miłośniczki lekkoatletyki, ten obiekt jest wspaniałą inwestycją. Daje wiele możliwości do przygotowania się między innymi do Akademickich Mistrzostw Polski. Jak wiadomo sport to zdrowie i szczęście i to dzisiaj czujemy – mówi Natalia Banaśkiewicz, studentka PŚk.
Na uroczystym otwarciu nie zabrakło również biskupa kieleckiego, Jana Piotrowskiego, który poświęcił stadion.
- Święty Paweł w swoich listach odwoływał się do kultury fizycznej i widział jej znakomity wpływ na kondycję ludzką, czyli mówiąc ludzkim językiem, widział sport, który jest częścią integralną rozwoju każdej osoby. Odwoływał się do idei stadionu, a sam również w pewnym momencie życia wyznał, że „w dobrych zawodach wystąpiłem, bieg ukończyłem, wiarę ustrzegłem” – mówił biskup Jan Piotrowski.
Realizacja inwestycji opiewała na kwotę 15 milionów złotych, z czego 7,5 miliona złotych to środki przekazane przez Ministerstwo Sportu i Turystyki.