Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

MIASTO

W Mediatece powstała „niebieska strefa” dla osób w spektrum autyzmu

piątek, 17 grudnia 2021 14:26 / Autor: Weronika Karyś
W Mediatece powstała „niebieska strefa” dla osób w spektrum autyzmu
Fot. Mateusz Wolski
W Mediatece powstała „niebieska strefa” dla osób w spektrum autyzmu
Fot. Mateusz Wolski
Weronika Karyś
Weronika Karyś

Choć w Polsce nie ma dokładnych danych dotyczących liczby osób ze spektrum autyzmu, szacuje się, że zaburzenie dotyka od jednego do trzech procent populacji. Z roku na rok diagnoz w tym zakresie przybywa, a autyzm staje się coraz bardziej powszechny. Tym bardziej cieszy więc fakt, że pierwsza w regionie „niebieska strefa” powstała właśnie w Kielcach.

Autyzm to zaburzenie o charakterze neurorozwojowym. – Nie jest to żadna choroba, tylko inny sposób postrzegania świata i dotyczy różnych sfer rozwoju – mówi Paulina Papka, prezes Krajowego Towarzystwa Autyzmu oddział Kielce.

– Celem niebieskiej strefy jest dostosowanie przestrzeni placówek i instytucji kulturalno-publicznych właśnie do potrzeb i możliwości osób w spektrum autyzmu. Będą one przede wszystkim przyjazne sensorycznie. To bardzo wyjątkowy i innowacyjny projekt na skalę całej Polski. Pierwszy, który swoim zasięgiem obejmie tak wiele, bo aż czternaście instytucji – dodaje Papka.

Wśród nich znajdzie się między innymi Teatr imienia Stefana Żeromskiego w Kielcach, Filharmonia Świętokrzyska czy Kieleckie Centrum Kultury. Pomysłodawcy zastanawiają się również nad wdrożeniem do projektu jednego z lokalnych kościołów.

Pierwszym miejscem, w którym utworzono niebieską strefę jest Poczytania zlokalizowana na kieleckim Dworcu PKS. – Wiemy, że wśród nas są ludzie, którzy boją się wychodzić na zewnątrz i przychodzić do biblioteki. Takie są właśnie osoby autystyczne. Chcemy więc pokazać, że biblioteka jest dla każdego, że to bardzo ważne miejsce kultury, gdzie możemy spędzić mile czas. Książki są w końcu naszymi przyjaciółmi, a w obecnej sytuacji stanowią jedyną pewną i bezpieczną rozrywkę – mówi Anna Żmudzińska, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Kielcach.

– Biblioteka jest dobrym miejscem na wdrażanie tego typu projektów nie tylko dlatego, że jest w niej cisza i spokój, ale również dlatego, że obserwujemy tu pewną powtarzalność co jest kojarzone z bezpieczeństwem. W przyszłości zamierzamy dla tych osób organizować warsztaty artystyczne, ale również spotkania z pisarzami i koncerty o obniżonym tonie – dodaje.

Jak zaznacza Aleksandra Niemczyk, wiceprezes Stowarzyszenia Sztuka Łączenia i współpomysłodawczyni projektu, na niebieską strefę składa się wiele działań.

– To jest przede wszystkim szkolenie pracowników danych instytucji z potrzeb osób w spektrum autyzmu, przekazanie im materiałów, wdrożenie pod względem merytorycznym pod czujnym okiem specjalistów, a także nagrywanie filmików instruktażowych, które następnie będą zamieszczane na Facebooku Niebieskiej Strefy – wylicza.

– Nikt z nas nie wybiera swojego losu i swoich niepełnosprawności. Zaburzenia związane ze spektrum autyzmu nie dyskwalifikują nikogo z funkcjonowania społecznego. Konieczne jest jednak dostosowywanie przestrzeni i tworzenie oferty, w tym przypadku kulturalnej, dla tych osób. Myślę jednak, że na tym projekcie skorzystają również ludzie z innymi zaburzeniami, fobiami i lękami – dodaje Niemczyk.

W 2022 roku do projektu zostanie wdrożonych w sumie sześć kieleckich placówek. Jeśli jakaś instytucja lub firma chciałaby dołączyć do akcji i stworzyć u siebie przyjazną przestrzeń może się zgłaszać do Stowarzyszenia Sztuka Łączenia.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO