MIASTO
W IPN-ie rozmawiali o relacjach polsko-żydowskich w XX wieku


W "Przystanku Historia" IPN odbyła się konferencja naukowa dotycząca relacji polsko-żydowskich, a także pogromu żydowskiego, który miał miejsce w 4 lipca 1946 roku w Kielcach. Wzięli w niej udział nie tylko polscy, ale również zagraniczni badacze.
W spotkaniu wziął udział m.in. znakomity badacz relacji polsko-żydowskich na kresach prof. Marek Wierzbicki, wybitny specjalista prof. Witold Medykowski, badacz z Uniwersytetu Wrocławskiego prof. Jakub Tyszkiewicz. W dyskusji wzięli również udział przedstawiciele delegatury dr Tomasz Domański i Mateusz Lisak.
- Zaprezentowaliśmy stanowisko badaczy polskich oraz badaczy publikujących głównie w języku angielskim w przestrzeni międzynarodowej. To kolejna, już piąta konferencja, która ma w tytule relacje polsko-żydowskie w XX wieku. W tym roku pochyliliśmy się nad wątkiem pogromu kieleckiego, on zresztą był już obecny w poprzednich konferencjach i badaniach - mówił dr Tomasz Domański, historyk z Delegatury IPN w Kielcach.
Wydarzenia antyżydowskie w Kielcach 4 lipca 1946 roku wzbudzały i wzbudzają ogromne zainteresowanie badawcze. Do dziś opublikowano na ten temat wiele monografii, wydawnictw zbiorowych oraz mniejszych i większych tekstów.
- Takie konferencje są potrzebne nie tylko ze względów naukowych czy badawczych, ale też dają nam, zabiegającym na co dzień o dobre imię Polaków i Kielc argumenty i rzetelna wiedzę – mówi senator RP Krzysztof Słoń. - Wciąż o pogromie kieleckim, o tej UB-eckiej prowokacji funkcjonuje na świecie i w Polsce wiele stereotypów, półprawd i kłamstw, które do dziś nas szkalują i budują wypaczony obraz Polaka antysemity. Trzeba się temu konsekwentnie i zdecydowanie przeciwstawiać – dodaje.
Konferencja trwała dwie i pół godziny. Całość można obejrzeć pod linkiem: https://www.youtube.com/watch?v=TyobhLc96XM

![[FOTO] Dzień Otwartej Szkoły w „Kostce”](/media/k2/items/cache/86c1aea480f33a06eb828e984458bbbb_L.jpg)


![[FOTO] Nowe mieszkania komunalne w Kielcach – lokatorzy odebrali klucze!](/media/k2/items/cache/2bf04243e5e2939dcc317feb046b918e_L.jpg)



