Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

MIASTO

„Usłysz moje wołanie”, czyli o problemach dzieci i młodzieży

środa, 27 września 2023 12:27 / Autor: Aleksandra Rękas
„Usłysz moje wołanie”, czyli o problemach dzieci i młodzieży
„Usłysz moje wołanie”, czyli o problemach dzieci i młodzieży
Aleksandra Rękas
Aleksandra Rękas

Komenda Miejska Policji w Kielcach, a także świętokrzyski oddział Narodowego Funduszu Zdrowia zainaugurowały dzisiaj kampanię „Usłysz moje wołanie”. Profilaktyczny projekt wskazuje na problematykę problemów psychicznych i samobójstw wśród dzieci i młodzieży.

Niestety, wspomniany temat, choć jest bardzo trudny, nie należy do nowych. Do kieleckich policjantów regularnie trafiają niepokojące sygnały ze Świętokrzyskiego Centrum Pediatrii.

- Poprzez tę kampanię chcemy dotrzeć do jak najszerszego grona odbiorców. Kierujemy ją nie tylko do dzieci i młodzieży, ale i do rodziców, opiekunów, nauczycieli. Im wcześniej zauważą oni niepokojące sygnały u swoich podopiecznych, tym szybciej mogą zareagować. Czerwona lampka powinna zapalić się nam, gdy dziecko się zamyka, stroni od rodziców, przestaje się komunikować. Rozmawiajmy ze sobą, słuchajmy naszych dzieci – apeluje mł. asp. Małgorzata Pędzik z Komendy Miejskiej Policji w Kielcach.

W ramach akcji nagrano specjalny film. Nagranie, opisujące najczęstsze przyczyny samobójstw wśród dzieci i młodzieży, wkrótce trafi do kieleckich szkół.

- Będziemy również organizować warsztaty, spotkania. Wszystko po to, by ten trudny temat przestał być tabu – podkreśla policjantka.

Problem zauważa także świętokrzyski oddział NFZ.

- W naszym województwie funkcjonuje osiem miejsc środowiskowych, w których mali pacjenci otrzymują pomoc. Mogą tam porozmawiać z psychoterapeutą, czy psychologiem. Niestety mamy tylko jeden ośrodek, przy ulicy Kusocińskiego, dla osób które wymagają hospitalizacji. Niestety, borykamy się z brakiem specjalistów w zakresie dziecięcej psychiatrii - mówi Małgorzata Kiebzak, dyrektor świętokrzyskiego oddziału NFZ.

W naszym regionie znajdują się również trzy środowiskowe centra zdrowia psychicznego. NFZ stara się zwiększyć tę liczbę i pomagać świadczeniodawcą, którzy notują duże zapotrzebowanie na tego typu usługi lekarskie.

- Oby ten program dotarł do jak największej liczby dzieci i pomagał zapobiegać tragicznym zdarzeniom – dodała Małgorzata Kiebzak.

Na ten moment projekt obejmie swym zasięgiem Kielce i powiat kielecki.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO