MIASTO
Uczniowie wysyłają kartki do Powstańców Warszawskich
Zbliża się 77. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego. Z tej okazji uczniowie Szkoły Podstawowej nr 27 im. Krzysztofa Kamila Baczyńskiego w Kielcach napisali kartki do żyjących uczestników tego wystąpienia zbrojnego. Powstańcy otrzymają je za pośrednictwem Fundacji Sensoria, która prowadzi akcję BohaterON.
Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 27 w Kielcach piszą kartki do powstańców od kilku lat.
– Co roku przygotowujemy około 400 do 500 kartek, ale tym razem planujemy wysłać ich tysiąc. Chcemy w ten sposób nawiązać do setnej rocznicy urodzin Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, patrona naszej szkoły, dodając do stu jedno zero – mówi Patrycja Karykowska, nauczyciel bibliotekarz i koordynator jubileuszowego roku Krzysztofa Kamila Baczyńskiego w Szkole Podstawowej nr 27 w Kielcach.
W akcji biorą udział chętni uczniowie z wszystkich klas. Niektórzy piszą wiadomości do powstańców na gotowych pocztówkach, które przygotowała szkoła, a inni wykonują kartki ręcznie.
– Przygotowują je szczególnie młodsze dzieci. Używają różnych technik plastycznych i te kartki są przepiękne. Wzruszające są również słowa, które zapisują na odwrocie. Jesteśmy bardzo dumni z naszych uczniów, że darzą takim szacunkiem Powstańców Warszawskich – podkreśla Patrycja Karykowska.
Zdarzają się sytuacje, że adresaci pocztówek odpisują nadawcom. – Otrzymujemy podziękowania od Fundacji Sensoria, ale trafiały do nas też kartki od samych powstańców. Zachęcam wszystkich, żeby również włączyli się w tą akcję, bo każdemu z nas może się przydarzyć taka niespodzianka, ze w swojej skrzynce pocztowej znajdzie kartkę od któregoś z żyjących jeszcze bohaterów. To niesamowita pamiątka, która cieszy serce – dodaje.
Uczniowie i pracownicy szkoły mają nadzieję, że jedna z pocztówek trafi także do porucznika Jerzego Zawadzkiego, pseudonim "Mały" z Kielc, który odwiedził placówkę w ubiegłym miesiącu. Powstaniec przedstawił im historię i dzieje okupowanej Warszawy oraz opowiedział, jak wyglądało codzienne życie mieszkańców stolicy w czasie wojny.