MIASTO
Dowódca Powstania Wielkopolskiego mieszkał w Kielcach
27 grudnia 2021 roku po raz pierwszy obchodzimy Narodowy Dzień Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego. Jeden z jego dowódców – generał Michał Milewski mieszkał w Kielcach przy ulicy Prostej. Poznajmy historię bohaterskiego żołnierza, związanego z naszym miastem.
Był żołnierzem armii rosyjskiej przez wiele lat, od 1895 roku. Wówczas zaczął naukę w Szkole Junkierskiej. W 1917 roku wstąpił do Pierwszego Korpusu Polski generała Józefa Dowbor-Muśnickiego. Tam służył do demobilizacji w lipcu 1918 roku. Później został żołnierzem Wojska Polskiego.
– Początkowo pracował w komisji generała Wacława Iwaszkiewicza przy Sztabie Generalnym w Warszawie. Po jej rozwiązaniu został mianowany dowódcą Dwunastego Okręgu Wojskowego w Ciechanowie. Tę funkcję pełnił do 31 grudnia 1918 roku – mówi Leszek Dziedzic z Muzeum Historii Kielc.
Wówczas zaczęły się pierwsze, choć jedynie formalne, związki z Kielcami. W styczniu 1919 roku został skierowany na stanowisko dowódcy 25. Pułku Piechoty, który stacjonował w Kielcach. Trafił jednak do… Wielkopolski.
– Generał Dowbor-Muśnicki zabrał tam ze sobą znanych mu dobrze żołnierzy. Pojechał tam również generał Milewski, który został dowódcą frontu zachodniego Powstania Wielkopolskiego. Musiał być więc postacią znaczącą. Był też dowódcą jednego z okręgów. Brał udział w przekształcaniu oddziałów powstańczych w regularne wojsko i w walkach z Niemcami. Został wówczas mianowany dekretem Naczelnej Rady Ludowej generałem brygady i inspektorem piechoty Pierwszej Dywizji Strzelców Wielkopolskich. Później był dowódcą Pierwszej Brygady Strzelców. Z tą brygadą brał później udział w wojnie polsko-bolszewickiej. Za osobisty udział w walkach otrzymał Krzyż Virturi Militari – dodaje historyk.
Generał w mundurze Armii Wielkopolskiej
Od 1921 do 1924 roku generał był dowódcą obozu warownego Poznań, a potem obozu Brześć nad Bugiem. Został także komendantem tego miasta.
Po przejściu stan spoczynku jego losy ponownie związały się z Kielcami. W 1927 roku, już jako emeryt, sprowadził się do miasta, gdzie zakupił posesję przy ulicy Prostej i wybudował tam, stojący do dzisiaj, dom.
Generał Milewski na ulicy Sienkiewicza w Kielcach
– Prowadził w Kielcach ożywione życie towarzyskie. Brał udział w uroczystościach i balach garnizonu kieleckiego. Organizował obchody patriotyczne i brał udział w wyborach do Rady Miasta. Był prezesem kieleckiego „Sokoła”, a także członkiem Katolickiego Stowarzyszenia Polaków przy parafii katedralnej – mówi Leszek Dziedzic.
Pogrzeb generała Milewskiego
Generał Michał Milewski zmarł w 1935 roku w Szpitalu Ujazdowskim w Warszawie. Został pochowany na Cmentarzu Bródnowskim.
Fot. Muzeum Historii Kielc